Sağlık

Yağ yemeden yağ yakamazsınız!

Yağ yemeden yağ yakamazsınız!

Kilo vermeye çalışırken yağı tamamen sıfırlamak doğru değil. Çünkü bedenimizin yağa da ihtiyacı var. Yani zayıflamak için yağ tüketmelisiniz.

Yağ yemeden yağ yakamazsınız

Vücudunuzdaki fazla yağlardan kurtulmak ve kilo vermek için yağı azaltmak yeterli değil. Mutlaka sebze, meyve ve lif miktarının artırılması gerekiyor. Tuz sınırlaması da önemli. Ayrıca karbonhidrat, protein ve yağ alımı da dengelenmeli. Şişmanlık basitçe, “Vücudumuzdaki yağ miktarının artması” şeklinde tanımlanıyor. Ancak vücudumuz sadece yağ tüketiminin aşırı olması sebebiyle yağ depolamıyor.

İhtiyacımızdan fazla yediğimiz her besinin fazlası yağ olarak depolanıyor, bunun için o besinin içinde yağ olması fark etmiyor.

Fazladan yediğiniz ekmek, leblebi, elma ve sebze de yağ olarak depolanıyor. Vücuttaki karbonhidrat deposu, acil ihtiyaç halinde beyne yakıt gönderiyor. Ama asıl enerji deposu, yağlar. Bu yüzden kilo verme programlarında günlük diyette karbonhidrat ve proteinle ölçülü miktarda yağ mutlaka yer almalı. Araştırmalara göre sağlıklı kilo vermenin en iyi yolu, besinler arasında denge sağlarken özellikle sebze ve meyveye geniş yer verip lif miktarını mümkün olduğunca yükseltmek.
 
Yağ yakmanın en iyi yolu

Yağsız bir diyet uygulamayın çünkü içinde yağ bulunan fosfolipitler, beyin ve sinir dokuları için elzem. Yani bu seçim, sağlık açısından doğru değil. Deri altı yağ tabakası, vücut ısısının kaybını önlüyor. Kış aylarında yağlı olan bireyler zayıf olanlara göre daha az üşüyor ve daha çok terliyor. Yağ, organları çevrele-yerek dış etkenlerden koruyor. Yağda eriyen vitaminlerin emilimi için ortamda yağ olması gerekiyor. Yağ, gıdaların uzun süre midede kalarak midenin boşalmasını geciktiriyor ve tokluk hissi veriyor.

Yağ yakımında mucizevi etki arıyorsanız, efsanevi formüllerin peşindeyseniz hemen vazgeçin. Yağ yakmak için üç basit kural var:

* İyi bir kas kütlesi (yani egzersiz)
* Dengeli diyet (içinde yağ, protein ve karbonhidrat olan)
* Öğün sıklığı (üç saatten fazla aç kalmamanızı sağlayacak ufak 5-6 öğün tüketin)

Vücuda alınan yağın genellikle yarısı, yiyeceklerin bileşiminde oluyor ve görünmüyor. Örneğin süt, peynir ve et gibi gıdaların içindeki yağlar dışarıdan bakıldığında görünmez. Eğer az yağlı beslenmek istiyorsanız hayvansal ürünlerin az yağlı olanlarını tercih edin.

Yayın tarihi: 02.03.2012
2309
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.