Sağlık

Vücut ısınızı korumak için pekmez

Vücut ısınızı korumak için pekmez

Kış aylarında sıcaktan soğuk havaya geçişlerde vücut adaptasyon sorunu yaşıyor.

Vücudun soğuk havalara adaptasyonuna yardımcı olabilmek için ısı kaybını önleyici kravat ve şapka kullanılması, pekmez, bal ve makarna gibi yüksek enerji veren gıdaların tüketilmesi öneriliyor.

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Neyhan Ergene, kış aylarında sıcaktan soğuk havaya geçişlerde vücudun adaptasyon sorunu yaşadığını belirtti. Bunun bütün canlılarda ortaya çıkan bir durum olduğunu, ancak insanlarda daha farklı görüldüğünü vurgulayan Ergene, kendisini soğuğa karşı ayarlayan vücutta özellikle ısının tasarruflu kullanılması için deri damarlarının büzüldüğünü, ısı üretim mekanizmasının çalışmasını sağlayan titremelerin ortaya çıktığını söyledi.

Ergene, bu nedenle kış aylarında titremenin büyük önem taşıdığını ifade ederek, "Titreme ısı üretim mekanizmasını harekete geçirerek vücudun soğuğa karşı adaptasyonunu kolaylaştırıyor. Yüksek ısı kaybı sırasında ortaya çıkan titremeler dışındaki, kişinin sağlıklı olduğunu gösterir" dedi.

Ergene, ısı kaybının yanı sıra vücuda kış aylarında ihtiyaç duyduğu ısının üretiminde de yardımcı olunması gerektiğini vurgulayarak, bunun için beslenmenin büyük önem taşıdığını anlattı. Isı üretiminin artırılması için yüksek enerjili gıdaların tüketimine ağırlık verilmesinin daha iyi olacağını ifade eden Ergene, pekmez, bal, makarna ve süt gibi yüksek enerji veren gıdaların tüketiminin artırılması gerektiğini söyledi.

Sabahları evden çıkarken içilecek bir fincan pekmezin, vücudun soğuğa karşı adaptasyonunu daha da kolaylaştıracağını belirten Ergene, "Vücuda enerji sağlayan karbonhidratlı yiyeceklere yönelmek, adaptasyonun yanı sıra kişinin psikolojik açıdan da sağlıklı kalmasını sağlayacaktır. Soğuk havalar, kar yağışı ve kapalı hava fizyolojik olduğu kadar psikolojik olarak da kişiyi olumsuz yönde etkileyebilir" dedi.
Yayın tarihi: 04.01.2004
834
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.