Sağlık

Vücudunuzu test edin!

Vücudunuzu test edin!

Vücudunuzda hangi bölgeleriniz güçlü, hangileri zayıf bilmek ister misiniz? Ya da ne kadar esnek ve dengeli olduğunuzu?

Güncellenme tarihi:
Vücudunuzu test edin!
Sizin için hazırladığımız bu testleri çözerek (hepsini bir anda yapmanız gerekmiyor) ne kadar fit olduğunuzu ya da hangi bölgeleri çalıştırmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Sonuçları bir deftere kaydedin, size önerilen egzersizleri yapın ve her iki haftada bir testleri tekrarlayarak ne kadar gelişme kaydettiğinizi gözlemleyin. Testleri yapmadan önce ısınma hareketleri, sonrasında da esneme hareketleri yapmanız küçük sakatlanmaların önüne geçmenizi sağlayacaktır.

Zıpla ve ölç
Yüksekçe bir duvarın kenarında durun. Duvarla bedeniniz arasında 30 santimetrelik bir mesafe olsun. Elinizle uzanabildiğiniz kadar yukarı uzanın ve bu noktayı, duvarda kurşun kalemle işaretleyin. Dizlerinizi kırarak çömelin ve tüm gücünüzle sıçrayın ve bu noktayı da işaretleyin. İlk işaretlediğiniz yer ile son işaretlediğiniz yerin arasındaki mesafeyi ölçün ve elde ettiğiniz skoru aşağıdaki tablodan kontrol edin.


Yaş18–35 arası36–50 arası
Mükemmel61 cm+ 53 cm+
Çok iyi48–60 cm33–42 cm
Orta23–33 cm20–32 cm
Zayıf23 cm altı20 cm altı

Nasıl geliştirebilirsiniz?
Üst ön bacak, kalça kastan ve baldırlarınızı güçlendirecek sıçrama hareketleri yapın. Zıpladıktan sonra yere basarken dizlerinizi hafifçe kırın ki ayak bilekleriniz incinmesin.

Yayın tarihi: 23.07.2008
4115
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.