Sağlık

"Verdiğim kilolar geri geldi": Yo Yo Sendromu!

"Verdiğim kilolar geri geldi": Yo Yo Sendromu!

Hızla verdiğiniz kiloları geri aldınız, tekrar verdiniz, kışın yine aldınız... bu sürekli tekrar ediyorsa dikkat! Yoyo sendromuna yakalanmış olabilirsiniz! İşte yoyo sendromu ve kalıcı olarak fit kalabilmek...

Güncellenme tarihi:
Dünyada birçok ünlü sadece kilo verme amaçlı kişiye özel olmayan, beslenme alışkanlıklarını değiştirmeyen ama hızlı kilo verdiren yöntemler uygulamaktadır. Bu verilen kiloların korunmadan daha fazlası ile geri alınması ve bu şekilde diyet yapan ünlü ünsüz herkesin bir daha zayıf bir daha kilolu görünmesine "yo yo sendromu" denilmektedir. Ülkemizde de bu yöntemleri bazı ünlüler bilinçsizce uygulamaktadır. Bu sadece türk kadınının değil dünyada bilinçsizce verilen tüm kadınların sorunudur.

Kimler Risk Altında?

Kilo sorunu olan kadın erkek herkeste hızlı kilo verme, bu kiloları belirli bir sürede koruyamama ya da hiç korumama daha sonra ise diyetten sıkılıp yeme atakları ile birlikte ilk diyete başladığı kilodan daha fazla kilo alarak bu değişimi geçirme riski vardır. Ancak erkeklerde kadınlara oranla görülme sıklığı daha az olmaktadır. Çünkü erkekler fiziksel aktiviteyi ön plana çıkaran beslenme programlarını daha uzun soluklu yapabilme yeteneğine sahiptirler. Aslında en önemli fark erkeklerin diyete bakış açılarında yaşam tarzı değişikliklerini daha kolay benimseyebilmeleri yatmaktadır.

Bundan 5 yıl önceye kadar daha çok ünlülerde gördüğümüz bu durum; güzellik ve estetik kaygıların artması, görsel ve yazılı basında kilo verme ile ilgili birçok beslenme bilgisinin bulunması, incelik ve zerafet kavramlarının bireyin kişisel yaşamının önüne geçmesi nedeniyle sadece ünlülerde değil toplumun her kesiminde artık görülmektedir.

Nedenleri bilimsel olarak sıralandığında;

Aşırı yemek yeme ataklarının periyodik olarak tekrarlanması

Sürekli kilo vermek amaçlı diyet uygulama

Kendi sosyal yaşamına uymayan diyetleri kilo verme pahasına devam ettirme

Zayıflama ilacı kullanımı

Diüretik kullanma

Diyet kampları

Psikolojik durum değişiklikleri

Akapunktur ile sıkı diyetler

Toplu şişmanlık tedavileri olarak sıralanabilmektedir.

Yayın tarihi: 10.01.2009
2895
YORUMLAR

http://zayiflamasendromu.topshop.com.tr/index.asp?tn=friendhome&parent=17409361&sid=81221&cex=148574&referrer=viral-ext_ref_148574 10 arkadaşını getir iRenew Denge ve Güç Bilekliği kazan.En çok arkadışını davet eden ol Tatile gitmeye hak kazan.İkinci olursan İpad2 senin olsun.

hakan 14.07.2011 10:41:09
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.