Sağlık

Varislerden kurtulma mevsimi

Varislerden kurtulma mevsimi

Estetik görünüş ve sağlık açısından birçok olumsuz tarafı olan varis, özellikle kadınların derdi. Alınacak önlemlerle ve zamanında yapılacak tedavi ile varis probleminden kurtulmak mümkün.

Varis sadece kadınların sorunu mu?

Varis iki cinsiyette de görülmesine rağmen özellikle kadınlar daha talihsiz. Kadının cilt yapısının daha ince olması varisi kadınlarda tetikliyor. Varis kısaca toplardamarların genişlemesi anlamına geliyor. Özellikle bacaklarda rastlanan bu durum, estetik açıdan kadınlara rahatsızlık verirken bazen de ilerleyerek daha büyük problemlere neden olabiliyor.

'Kapiller varis' nedir?

Günümüzde en yaygın kozmetik problemlerden birisi de kapiller varis. Bir çalışmaya göre kapiller varis, erişkin yaşlardaki kadınların yaklaşık yarısını etkiliyor. Kapiller varis, bacaklarda örümcek ağı şeklinde kırmızı, mavi veya mor renkteki genişlemiş kılcal damar yapılarıdır. Sıklıkla ayak bileği, uyluk ve baldırı tutarlar.

Sadece kozmetik sorun mu?

En yaygın şikayet kozmetik olmakla birlikte, yanma, kaşıntı ve ağrı sık görülen belirtilerden. Kapiller varislerin tedavisinde skleroterapi denen yöntem poliklinik şartlarında kolaylıkla uygulanabiliyor. Hastalar hemen normal yaşam aktivitelerine dönebiliyor.

Skleroterapi nasıl yapılır?


Skleroterapi enjeksiyon tedavisidir. Skleroterapi, kapiller varis tedavisinde yaklaşık 60 yıldan bu yana başarıyla kullanılıyor. Çok ince özel iğneler kullanılarak, hastalıklı varis damarı içine, damar cidarını tahrip edici bir madde veriliyor. Cidarın hasar görmesinin yanında yapılan kompresyonla birlikte varisli damarın bütünlüğü kayboluyor. İçine kan dolamadığı için görünmez hale geliyor ve varisli damarlar daha sonra vücut tarafından yok ediliyor.

Ağrı verir mi?

Çok ince iğneler kullanıldığı için işlem fazla ağrı vermiyor. Varisli bölgenin genişliğine göre enjeksiyon sayısı ve tedavi seansı değişiyor. Enjeksiyon neticesini görmek ve kalan varisli bölgelerin tespit edilerek yeniden enjeksiyon yapılabilmesi için seanslar halinde yapılıyor. Her seans yaklaşık 15-45 dakika sürüyor.

Tedavinin mevsimi var mı? Kesin çözüm mü?

Skleroterapi için genellikle sonbahar ve kış ayları tercih ediliyor. Tedavi sonrasında varis çorabı veya bandajların kullanılması, oluşabilecek mor kahverengi lekelerin kaybolması için belirli bir zamana ihtiyaç duyuluyor. Skleroterapi işlemi sonrasında çoğu hastada, işlem yerinde mor kahverengi lekelenmeler oluşabilir. İlk başta kozmetik açıdan eski varisli görünümden daha rahatsız edebilecek olan bu durum, hastaların yüzde 90-95'inde birkaç hafta içinde tamamıyla düzelir. Çok küçük bir hasta grubunda ise düzelmesi birkaç ayı bulabilir.

Skleroterapi sonrasında kapiller varislerin tümünün tamamen kaybolacağını düşünmek çok gerçekçi değil. Ancak seanslar sonunda, etkilenen bölge eskiye göre kozmetik açıdan çok daha uygun bir hale geliyor. Uygulanan tedavi sadece o anda problemli ya da varisleşmiş damarlar üzerinde olacağı için ileride başka kapiller damarların da varisleşerek benzer sorunların tekrar ortaya çıkabileceği bilinmeli. Ayrıca kapiller varislerin, büyük çaplı varislerle birlikte bulunduğu hastalarda öncelikle büyük çaplı olanların tedavisi gereklidir. Birkaç milimetrelik kesilerle varisler cerrahi olarak çıkarılabilir.
Yayın tarihi: 15.12.2004
914
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.