Sağlık

Var mı simit gibisi?

Var mı simit gibisi?

Hızla yaygınlaşan 'fast-food' beslenme biçiminde en masum yiyecek simit olarak belirlendi.

Güncellenme tarihi:

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nde görev yapan Prof. Dr. Yasemin Beyhan, "simit, ayran, peynir, sebze veya meyveyle tüketilirse, tüketildiği öğüne ve tüketim miktarlarına bağlı olarak bireyin besin gereksinimlerini karşılama açısından iyi bir besin" dedi.


Beyhan, 'fast-food'un, insanları tek yönlü beslenmeye ittiğini, bu tür beslenmenin, diğer besinlerle takviye edilmemesi halinde, sağlıklı yaşam için gerekli olan protein, vitamin ve mineral eksikliğine neden olabileceğini belirtti.

Pişirme yöntemleri yönünden de olumsuzluklar bulunabileceğine değinen Beyhan, sağlıklı pişirme koşulları uygulanmadığında bu tür besinlerde kanser yapıcı moleküllerin oluşabileceğini söyledi.

Özellikle proteinli ürünlerde, pişirme ilkelerinin sağlık açısından daha da ön plana çıktığını vurgulayan Beyhan, kanserojen risk açısından, kömür ateşine yakın yapılan döner ve köfte ile yanmış yağda kızartılan yiyeceklerin tüketilmemesi gerektiğini açıkladı.

Yayın tarihi: 04.04.2013
5013
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.