Sağlık

Vaktinize ve naktinize göre spor salonları da var

Vaktinize ve naktinize göre spor salonları da var

Sağlıklı ve zinde bir vücuda sahip olmanın en iyi yolu düzenli spor yapmaktan geçiyor. Gün boyu yaptığınız ev işlerini, mesai süresi içinde işyerindeki koşuşturmalarınızı ve sabah akşam aheste yürüyüşlerinizi spordan saymayın.

Vücuda gerçekten hareket verecek ve tüm kaslarınızı çalıştıracak bir sporu belli hareketlerle ve düzenli bir şekilde yapmanız gerekiyor. Sporu sadece fazla kilosu olanların zayıflamasına yarayan bir uğraş diye görmek de yaygın; ama yanlış bir kabullenme. Normal bir kiloya sahip olan kişilerin de vücutlarının direncini artırmak için düzenli spor yapmaları gerekiyor.

Vakit ve nakit ayıramıyoruz

Çocuklarının bakımından dolayı bir spor salonuna gitmeye imkan bulamayan evkadınları ve özellikle çalışan hanımlar son yıllarda evlerine özel spor aletleri aldılar; ama bunlar spor yapmak için çok da yeterli değil. Ev işleri ve çocukların bakımıyla uğraşırken düzenli ve belli bir disiplin içinde bu aletlerle spor yapmaya vakit ayrılamadığı için pek etkili olmuyor. Spor salonuna gitmemenin bir sebebi de tabii ki ekonomik sıkıntılar. Normal gelirli bir aile için bu tür harcamalar bütçenin en son sırasında geliyor. Beşiktaş'ta bulunan özel bir zayıflama merkezinde haftada üç gün gidilen aletli jimnastik salonunun bir aylık fiyatı 75 milyon lira. Ancak, İstanbul'da özel salonların haricinde düşük ücretlerle halka açık hizmet veren belediye salonları da mevcut. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait 8 spor kompleksinde sadece kadınların katıldığı birçok spor salonu ve kursu bulunuyor.

Yüzme, step, aerobik, aletli jimnastik (kondisyon fitness) gibi, günün belli saatlerinde hem evkadınlarına, hem çalışan kadınlara yönelik düzenlenen bu kurslarda ders veren hocalar da bayan. Özellikle daha muhafazakar kadınlar, diğer spor dalları yerine sadece kadınların yararlandığı bu salonları tercih ediyorlar.

Yüzme dersinden, jimnastiğe kurslar var

Salonlarda spor yapma saatleri seanslar halinde belli sayıda gruplara göre ayarlanıyor. Kadınlardan gelen isteklere göre yeni saatler ve gruplar oluşturulabiliyor. Okmeydanı Cemal Kamacı Spor Kompleksi'nde haftada bir gün 1,5 saatlik yüzme kursu ve serbest yüzme imkanı ayda 30 milyon liraya veriliyor. Yazın halka açık plajlarda rahatça denize giremeyen hanımlar bu havuzlarda yüzme imkanı buluyorlar. Komplekste, aynı anda 120 hanım yüzme dersi alabiliyor. Stepaerobicaletli jimnastik salonlarında ise bir aylık fiyatlar, haftada üç gün birer saatlik 25 milyon lira, haftada altı gün 40 milyon lira, hafta sonları ise 20 milyon lira olarak belirlenmiş.

Nasıl kayıt yaptırılıyor?

Spor salonlarına kayıtlar aylık yapılıyor. Salona gidip iki adet vesikalık fotoğrafla birlikte bir kayıt formu doldurarak kendinize uygun gün ve saatleri bildiriyorsunuz. Eğer uygun bir grup varsa hemen kabul ediliyorsunuz. Yoksa, aynı taleple gelen başka kadınlarla birlikte yeni bir grup oluşturuluyor.
Yayın tarihi: 28.08.2003
974
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.