Sağlık

Uzun yaşayın!

Uzun yaşayın!

İngiliz uzmanlar bir gün içinde yapacağınız küçük değişikliklerle ömrünüzü yıllarca uzatabileceğinizi kaydediyor. Tabi bu değişiklikleri devamlı hale getirmeli ve sağlıklı yaşamdan ödün vermemelisiniz.

07.00 Kahvaltı edin (+1 yıl)

Kahvaltı eden kişiler etmeyenlere göre daha uzun yaşıyor. Kahvaltı metabolizmayı harekete geçirerek "abur cubur" isteğini azaltıyor.

08.00 Yürüyüş yapın (+1 yıl)


Düzenli egzersiz yapmak kalp krizi riskini yüzde 25 azaltıyor. 20-30 dakika boyunca kalp atışınız hızlanacak şekilde yürüyün.

10.00 Beyin jimnastiği yapın +1 yıl

Beyni çalıştırmak yaşlanmanın ve hafıza kaybının etkilerini ortadan kaldırır. Bulmaca çözün. Bu beyin hücrelerinin ölümünü geciktirir.

11.00 Çay molası (+4 yol)

İki fincan çayda 20 bardak elma suyundan daha fazla antioksidan bulunur. Antioksidanlar hücreleri kanserojen maddelerden korur.

13.00 Kaslarınızı esnetin (+3 yıl)

Günde birkaç kez esneme hareketleri yapın. 10 dakikalık bir egzersiz, hem ağrıları dindirmeye yardımcı olur, hem de kasları güçlendirir.

13.30 Ellerinizi yıkayın (+2 yıl)

Enfeksiyonlara karşı en büyük silah elleri yıkamaktır. Her gün el yıkamak soğuk algınlığı riskini de yüzde 45 azaltır.

16.00 Meyve atıştırın (+7 yıl)

Kek ve bisküviden uzak durun. Doymuş yağ oranı yüksek bu yiyecekler kanser riskini yüzde 70 artırır. Bunların yerine günde 5 meyve yiyin.

18.30 Arkadaşlarınızı arayın (+8 yıl)

Arkadaş çevresi geniş insanların kalp krizi riski çok daha az. Problemlerinizi bir arkadaşınızla paylaşmak strese girmenizi engeleyecektir.

19.00 Gülün (+8 yıl)


Her gün gülmek stresi azaltır ve bağışıklık sistemim güçlendirerek hastalıklardan korur.

20.00 Brokoli yiyin (+2 yıl)

Mucize sebze brokoli kansere neden olan kimyasalların vücuttan arınmasını sağlar. Mümkün olduğunca bu sebzeyi ihmal etmeyin.

21.00 Rahatlayın (+2 yıl)
Aşırı stres beyni ve vücudu etkiler. Bağışıklık sistemini zayıflatır, hücrelere zarar verir Zihni boşaltmak hormonların eski haline getirir.

22.00 Çikolata yiyin (+1 yıl)

Siyah çikolatadaki kakao kalp krizi riskini azaltır ve kolestrol seviyesini düşürür. Beyinde endorfin denen mutluluk hormonu salgılanır.

22.30 Diş aralarını temizleyin (+5 yıl)

Diş aralarını temizlemek zararlı bakterilerin kana karışmasını engeller. Diş aralarındaki bakteriler temizlenmezse, felce bile neden olabilir.

23.00 Seks yapın (+6 yıl)

Düzenli seks kadın ve erkekler için hayatidir. Eğlenceli bir seks hayatı kadının genç görünmesini sağlar. Erkelerde kanseri önler.

23.39 8 saat uyuyun (+3 yıl)

Az uyumak kalp krizi riskini artırır. 8 saat en ideal süredir. Az uyumak kansere neden olabilir, hormon dengesini bozar.

Yayın tarihi: 30.06.2004
786
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.