Sağlık

Uzun ömür için 14 süper yiyecek

Uzun ömür için 14 süper yiyecek

Amerikalı doktor Steven Pratt'in Amerika'da bestseller olan "Süper yiyecekler: Hayatınızı değiştirecek 14 yiyecek" adlı kitabı yeni bir diyet çılgınlığı yarattı.

Kitaba göre hızlı kilo verme, sağlık ve uzun bir ömrün gizli formulü 14 basit unsurdan oluşuyor. Bunlar; fasülye, yaban mersini, brokoli, yulaf, portakal, kabak, somon balığı, soya, ıspanak, çay, domates, hindi, ceviz ve yoğurt olarak sıralanıyor.

İngiliz The Observer gazetesine konuşan gıda ve yaşlanma konuları uzmanı Dr. Pratt'e göre doğru besinler insan biyokimyasının gidişini değiştirebiliyor ve bu sayede güzellik ve uzun bir ömür garanti ediliyor.

Pratt, önerdiği 14 süper yiyecek ile rahatsızlıklara yol açabilecek hasarların hücre düzeyinde önüne geçilebileceğini söylüyor. Ayrıca Pratt'e göre besin değeri yüksek, kalorisi düşük olan bu yiyeceklerle kalp hastalığı, diabet, bazı kanser türleri ve erken bunama gibi rahatsızlıkların önüne geçilebiliyor veya iyileşme sağlanabiliyor.

"Ne yememeli" sorusuna konsantre olmaktansa vitamin, mineral, diğer güçlü bitki kimyasalları içeren yiyeceklere odaklanmak gerektiğini vurgulayan Pratt, Jeniffer Aniston, Geri Halliwel ve Renée Zellweger gibi ünlülerin de uyguladığı ve tanıttığı düşük kalori-yüksek protein saplantısını beraberinde getiren Atkins diyetinin tehlikeli bir biçimde kusurlu olduğunu da belirtiyor.

Diyabet için tahıllar, bunama için yaban mersini

Sözünü ettiği 14 yiyeceğin ayrı ayrı çeşitli hastalıklara da iyi geldiğini savunan Pratt'e göre kalp hastalığı, kanser, kararakt ve yaşa bağlı görme kaybı için ıspanak; bunama için yaban mersini (çay üzümü- çoban üzümü) ve diabet için haftada 3-4 kez fasülye ve günde 5-6 kez tahıl yemek çok yararlı.
Yayın tarihi: 27.02.2004
797
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.