Sağlık

Üzüm kabuğu her derde deva

Üzüm kabuğu her derde deva

Üzüm kabuğunda ve kırmızı şarapta bulunan, hem yaşlanmayı engelleyen, hem de libidoyu artıran Resveratrol adlı madde üzerinde çalışmalarını hızlandıran bilimadamları, bu maddeden mucize bir ilaç geliştirmeye çok yaklaştı.

Reserveratrol, kalp ve kanser hastalıklarına karşı koruyor, astımı iyileştiriyor, kilo verdiriyor, alkol ihtiyacını azaltıyor.

İngiltere'de Pfizer sponsorluğunda yapılan araştırmalarda ise bu maddenin kilo vermeyi ve ince kalmayı sağladığı da kanıtlandı.

Fransızlar'ın peynir ve alkolü bu kadar çok tüketmelerine rağmen incecik kalmaları da Resveratrol ile açıklanıyor. Resveratrol'den bir hap üretildiği takdirde bunun birçok sağlık sorununu tek bir ilaçla çözecek bir devrim olacağı belirtiliyor. İlaç, 'sirtuin' adı verilen bir protein sınıfı ile birleşerek çalışıyor.

İngiltere'de bağırsak kanseri ve akciğer hastalıklarında, California'da prostat kanserinde, Kanada'da herpes tedavisinde test ediliyor. Resveratrol adlı madde üzerindeki çalışmalar Amerika'daki Harvard Üniversitesi'nde hız kazandı.

Resveratrol'ün anti-aging etkilerini araştıran ekibin başkanı, Harvard Tıp Okulu'ndan genetikçi David Sinclair, 'İlacın üzerinde denendiği her hastalıkta faydalı etkilere sahip olması tesadüf değil' diyor.

(Kelebek)
Yayın tarihi: 17.11.2004
479
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.