Sağlık

Uzmanından egzersiz önerileri

Uzmanından egzersiz önerileri

Hatırlamaya çalışın! Kendi kendinize; "Artık egzersiz yapmaya başlıyorum" diye kaç kez söz verdiniz? Kaç kez bu işe yarın ve mutlaka diye inançla başladınız ve sonra bu yeniden başlamaları ertelediniz?

Dr.M.F.Roizen'in egzersiz önerileri sizleri bekliyor:

1. Egzersize yavaş yavaş başlayın. Aşırıya kaçmayın. 5-10 dakikalık egzersizler yeterlidir. Günde bir seferlik yürüyüş bile iyi bir başlangıçtır.

2. Her hafta biraz daha fazlasını yapın. Her hafta çalışma sürenizi birkaç dakika arttırın. Hedefiniz çalışma sürenizi haftada yüzde 10 arttırmak olsun.

3.Önce ısının, daha sonra gerilme egzersizleri yapın. Kaslarınızın incinmesine, çekilmesine izin vermeyin. Düzgün ısındığınız ve gerilme egzersizleri yaptığınız zaman vücudunuzun kendini nasıl iyi hissetttiğini fark edeceksiniz.

4. Hayal edin. Spor yaptığınızı düşünün. Hedefinizi 12'den vurduğunuzu veya çok iyi koştuğunuzu gözünüzün önüne getirmeye çalışın. Vücudunuzun nasıl hareket edeceğini tahmin etmeye çalışın.

5. Kendinize iyi davranın. Fazla hırslı olmayın. Eğer zorlanırsanız yavaşlayın. Eğer kendinizi iyi hissediyorsanız planladığınızdan daha fazlasını yapabilirsiniz.

6. Farklı egzersiz türlerini deneyin. Yürümek, bisiklete binmek, yüzmek gibi farklı fiziksel aktivitelerinden oluşan bir programı yapın.

7. Kendinizi ödüllendirin. Kendinize hedefler koyun ve bu hedefe ulaştığınızda kendinize bir iyilik yapın. Yeni bir spor ayakkabı alın veya masaj yaptırın. Gençleşmenizi kutlayın.

8. Su için. Her 10-20 dakikada bir mola verin ve yarım bardak veya daha fazla su için. Egzersiz süresince susuz kalmamaya dikkat edin.

9. Kendinize bir arkadaş bulun, beraber çalışın. Böylelikle birbirinizi motive edip hedeflerinize ulaşmayı da kolaylaştırmış olacaksınız.

10. Ders alın. Normal olarak bir eğitimci veya bir profesyonel ile çalışmasanız bile başlangıçta kendinize bir iyilik yapın ve bir saat bir profesyonelle birlikte çalışın. Size çalışmanızdan en fazla verimi almanızı, kendinizi sakatlamamanız için yapmanız gerekenleri gösterecektir. Bu başlamak için iyi bir yoldur.

11. Çalışma hızınızı değiştirin. Bazı günler fazla diğer günler az çalışın.

12. Egzersiz öncesi bir sağlık muayenesinden geçip geçmemeniz gerektiğine karar verin. Sağlıklı bir erişkin orta derecede bir egzersiz programına başlamadan önce bir doktora danışmasına gerek yoktur. Kronik bir hastalığınız veya sağlık sorunuz varsa mutlaka bir doktora danışın. Ayrıca 40 yaşın üzerinde bir erkek veya 50 yaşın üzerinde bir kadınsanız ve yoğun bir egzersiz programına başlamak üzereyseniz doktorunuzla konuşup nasıl bir program uygulamanız gerektiğini öğrenmelisiniz.

13. Daha iyi, daha uzun ve daha mutlu bir hayat için egzersiz alışkanlığı edinmelisiniz. Düzenli ve ılımlı egzersiz daha uzun ve daha sağlıklı bir yaşamın teminatıdır. Haftada en az 3 kez ve en az 35-40 dakika süre ile aerobik egzersizleri yaparak işe başlamanızın yeterli olacağını unutmayın.

Kaynak: Elele Dergisi
Yayın tarihi: 15.08.2003
732
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.