Mahmure

Sağlık

Diyet & Fitness

Uygulaması En Kolay 6 Sağlık Kuralı

Uygulaması En Kolay 6 Sağlık Kuralı

Sağlığınıza çok dikkat ediyor ancak gereken her şeyi harfi harfine gerçekleştiremeyeceğinizi düşünüyorsanız üzülmeyin. Uzmanlar, bazı sağlık kurallarını daha pratik hale getirmenin mümkün olduğunu belirtiyorlar.

1. Günde 3 öğün yemek yiyin

Bir otomobilin yakıta ihtiyaç duyması gibi vücudumuz da enerjiye ihtiyaç duyuyor ve ona bunu yeterli bir biçimde sağlamazsak kendisini daha az kalori yakmaya zorluyor. Hatta bazen bu enerjiyi kas dokusundan sağlamaya çalışarak, kas kaybetmemize neden oluyor. Yani kahvaltıyı ya da öğle yemeğini atlayarak kilo kaybedeceğinize inanıyorsanız bir kere daha düşünmenizde fayda var. Peki ya gerçekten vakit bulamadığı için düzenli yemek yiyemeyenlere, yanlarında mutlaka yiyecek taşımalarını tavsiye ediyorlar. Öğün saatlerinde kepekli bisküvi, meyveli yoğurt, kuru meyve, fındık ve cevzi gibi besinler atıştırmamız metabolizmanızın dengesini koruması açısından son derece önemli.

2. Vitamin hapları kullanın

Eğer düzenli besleniyor ve bünyeniz için gerekli tüm yiyecekleri tüketiyorsanız, kendinizi yetersiz beslenmeden kaynaklanan hastalıklardan koruyorsunuz demektir. Ama kanser ve kalp hastalılarından korunmak için uzmanın tavsiye edeceği şekilde bir multi vitamin hapı alabilirsiniz. Ancak doktor tavsiyesi olmadan vitamin haplarına boğulmanın çoğu zaman pek faydası olmuyor. Uzmanlar, örneğin C ve B vitaminlerinin suda çözülür nitelikte olduğunu ve fazlasının hiçbir fayda sağlamadan vücuttan atılacağını belirtiyor.

3. Günde 8 bardak su için

Bazı kişiler günde 8 bardak su içerek ciltlerinin daha iyi göründüğünü, migren ve eklem ağrılarının da hafiflediğini belirtiyorlar. New York'taki Cornell Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yapılan bir araştırma, günlük su ihtiyacının kişinin bünyesine göre değiştiğini ve pek çok yetişkinin günde 6-7 bardak su ya da başka bir sıvı almasının yeterli olduğunu söylüyor. Yine aynı araştırma sonuçları, kafeinli içeceklerin de sıvı olarak kabul edilebileceğini göstermiş. 2000 kişi üzerinde yapılan araştırmada kafeinli içecek içenlerin de sadece su içenlere yakın bir şekilde su ihtiyacını karşıladığını ortaya çıkarılmış.

4. Yatmadan önce yüzünüzü temizleyin

Çok uykunuzun geldiği bazı geceler, makyajınızı temizlemek gerçek bir işkenceye dönüşebilir. Oysa makyajla uyumak, siyah ve beyaz noktaların başta gelen nedeni. Göz makyajını temizlememek de, göz çevresinde görülen küçük kist benzeri beyaz yağ noktalarına ve göz altı torbalarına neden oluyor. Yine göz enfeksiyonları da makyaj temizlemeden uyumak nedeniyle karşılaşılabilecek sorunlardan. Bu konuda işe yarayabilecek iki pratik öneriden biri hem temizleyici hem de nemlendirici özelliği olan makyaj temizleme mendillerini kullanmak; ne kadar uykunuz olursa olsun bu mendillerle yüzünüzü silebilirsiniz. Diğeriyse, makyajınızı eve gelir gelmez çıkarmak ve gece yatmasaatini beklememek.

5. Her yemekten sonra dişipi kullanın

Maalesef ne kadar son teknoloji ürünü olursa olsun, hiçbir diş fırçasıklasik diş ipinin yerin tutamıyor. Çünkü diş ipi fırçanın ulaşamadığı yerlere girerek zararlı bakterilerin üremesine neden olan yiyecek artıklarını temizliyor. Peki ne kadar sıklıkla dişipi kullanmak gerek? Uzmanlar haftada 3 ya da 4 kez dişipiyle dişleri temizlemenin yeterli olduğunu belirtiyor. Dişipi kullanmak için en uygun zamansa akşam yatmadan önce. Böylece gece boyunca ağzınızın temiz kalmasını sağlayabilirsiniz.

6. Günde 5 porsiyon meyve ve sebze yiyin

Evet, meyve ve sebze ağırlıklı beslenmenin kanserden korunmak için etkili bir strateji olduğu artık iyice biliniyor. Günde 5 porsiyon meyve ve sebze tüketmek için bazı alışkanlıklarınızı değiştirmeniz yeterli. Örneğin kahvaltıda çay ya da kahve yerine taze meyve suyu içerek 1 porsiyonu almış olacaksınız. Ayrıca küçük bir buzdolabı poşeti içine yerleştirerek yanınıza alacağınız, haşlanmış havuç, kabak ve karnabahar gibi sebzeleri, gün içinde tuzlayarak atıştırabilirsiniz. Yine haşlanmış sebzeleri buzdolbınızda görünür bir yerde bırakmanız ve bir şeyler atıştırma ihtiyacı hissettiğinizde tüketmeniz, sebze ve meyve alımınızı artırabilir. Hem böylece cips, çerez atıştırma alışkanlığınızı sağlıklı bir alışkanlıkla değiştirmiş olacaksınız.
611
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.