Sağlık

Ülseri beslenmenizle tedavi edebilirsiniz

Ülseri beslenmenizle tedavi edebilirsiniz

Mide kanserine ve ülsere yol açan Helicobacter Pylori'nin (H. Pylori) midede tutunup yara açmaması için bu mikroorganizmayı etkisini azaltıcı özelliği bulunan meyve sebze ağırlıklı beslenilmesi öneriliyor.

Ülser ve kansere bu mikroorganizma tarafından üretilen "cytotoxin" adlı toksik madde neden olurken, yurtdışında mikroorganizma ve üretilen madde konusunda geniş çapta araştırmalar yürütülüyor.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hayri Coşkun, yapılan araştırmalara göre gastrit, ülser ve mide kanserine yol açan en önemli etkenler arasında Helicobacter Pylori'nin (H. Pylori) geldiğini söyledi.

Coşkun, "H. Pylori"nin asıl bulaşma kaynağının bilinmediğini, ancak midenin, bu mikroorganizma için bir yaşam alanı olduğunu belirterek, şunları söyledi: "Çok sayıda kişinin midesinde bulunuyor. Ancak mideye hangi yollarla ve nasıl girdiği bilinmiyor. Zaten araştırmalar da genellikle bu yönde yapılıyor. Doğuştan olmayan bu mikroorganizma, daha sonra mideye bir şekilde yerleşiyor ve tutunuyor. 'H. Pylori' enfeksiyonu, gelişmiş ülkelerde yüzde 40, gelişmekte olan ülkelerde ise yüzde 80 oranındadır. Yani bir mikroorganizmanın yol açtığı gastrit, ülser ve mide kanseri sayısı çok fazla."


Bu tür hastalıkların başlıca nedeni olarak bilinen "H. Pylori"den korunmak için bazı noktalara dikkat edilmesi gerektiğini dile getiren Hayri Coşkun, öncelikle bu mikroorganizmanın köpek, kedi, koyun, fare, sığır ve domuzlarda bulunduğunun bilinmesi gerektiğini söyledi.

Kuyu suyu riskli

Kuyu suyu tüketen insanlarda da "H. Pylori" enfeksiyonu tespit edildiğini ifade eden Coşkun, şöyle devam etti: "Dışkının bulaşması ihtimaline karşı kuyu suyu tüketilmemelidir. Bu durumda suyun hijyeni büyük önem taşıyor. Açıkta satılan gıdaların alınmaması, çiğ süt ve ürünlerinin tüketilmemesi, H. Pylori'nin bulaşma riskini ciddi oranda düşürüyor. Kirli sularla yıkanmış meyve ve sebzelerle de enfeksiyon riski artmaktadır."
Yayın tarihi: 20.03.2004
555
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.