Sağlık

Türkiye'de 140 kişiden biri çölyak hastası

Türkiye'de 140 kişiden biri çölyak hastası

Her 140 kişiden birinde, buğday, arpa ve çavdardaki "gluten"e karşı duyarlılık sonucu ortaya çıkan "Çölyak hastalığı" bulunuyor.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Kliniği'nde, Prof. Dr. Özden Uzunalimoğlu, Prof. Dr. Ali Özden ve Konya Meram Tıp Fakültesi'nden Hayri Karaaslan tarafından yapılan araştırmada, Türkiye'de 140 kişiden birinde, "gluten entropatisi" (çölyak hastalığı) olduğu ortaya çıktı.

Araştırmayı gerçekleştiren öğretim üyelerinden Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Özden, çölyak hastalığının, buğday, arpa ve çavdarda bulunan glutene karşı duyarlılık sonucu ortaya çıkan bir sindirim sistemi hastalığı olduğunu belirtti.

Çocukluk çağında yüksek oranda görülüyor

Hastalığın genetik olduğunu ve kimi kişilerde çocukluk, kimilerinde ise 35 yaş grubunda ortaya çıktığını söyleyen Prof. Dr. Özden, özellikle çocukluk çağında görüldüğü zaman, gelişme geriliği, kansızlık, ishal, halsizlik, okulda derslere uyum gösterememe, sinirlilik gibi bulguların ortaya çıktığını söyledi.

Orta yaşta ortaya çıkması halinde genellikle halsizlik, demir eksikliği anemisi, iştahsızlık, depresyon, sinirlilik, uyumsuzluk gibi tablolarla kendini gösteren hastalığın, yetişkinlerde hafif bir klinik tabloyla da seyredebiliyor.

Bu durumlarda hastanın, "mide ağrısı, şişkinlik, dolgunluk, gaz" gibi şikayetlerle hekim hekim gezdiklerini söyleyen Prof. Dr. Özden, hastalığın, serum, kan tetkikiyle kolayca teşhis edilebildiğini kaydetti.

Tek tedavi glutensiz diyet

Çölyak hastalığı için tek tedavinin, glutensiz diyet uygulamak olduğunu belirten Özden, yurtdışında bu hastalar için restoranlarda hastalıklarıyla ilgili menüler, glutensiz yiyecekler, ekmekler ve ilaçlar bulunduğunu belirtti. Prof. Dr. Özden, Türkiye'de de yeni yeni bu konuda çalışmalar yapıldığını, glutensiz ekmek ve hatta bisküvi üretildiğini bildirdi.
Yayın tarihi: 22.10.2003
956
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.