Sağlık

Türk kadını güneşten yararlanmıyor!

Türk kadını güneşten yararlanmıyor!

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi, 100 kişiyle bir araştırma yaptı. Araştırmada Türk kadınının D vitami eksikliği çektiğini, güneşten yararlanmayı bilmediğini ortaya koydu.

İstanbul İstanbul Tıp Fakültesi Endokrinoloji Bilim Dalı Çalışma Grubu'nca yapılan bir araştırma, Türk kadınının D vitamini eksikliği çektiğini, güneşten yararlanmayı bilmediğini ortaya koydu.

Çalışma Grubu, değişik sosyo-kültürel gruba dahil ve hiçbir şikayeti bulunmayan 100 kadınla, "Güneşten ne kadar faydalanabiliyoruz ve güneşin yararlarının bilincinde miyiz?" konulu bir araştırma yaptı. Kanda D vitamini düzeyinin de araştırıldığı çalışmada, katılımcıların üçte birini başı açık olanlar, üçte birini klasik anlamda kapalı giyinenler, geri kalanını da çarşaf/peçe kullananlar oluşturdu.

Araştırma sonucu başı açık kadınlarda bile yüzde 44 oranında D vitamini eksikliği tespit edildi. Bu oran klasik anlamda kapalı olanlarda yüzde 66, diğer grupta ise yüzde yüz çıktı.

Araştırmayı yorumlayan İÜ İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji, Metabolizma ve Beslenme Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Refik Tanakol, sonuçların Türk insanının güneşten yararlanma konusunda bilinçsiz olduğunu ortaya koyduğunu belirtti. D vitamininin yüzde 80 oranında güneş ışınlarıyla deride sentez edildiğine işaret eden Prof. Dr. Tanakol, şunları söyledi: "Türkiye güneşli bir ülke. Çoğu kısmı yılın önemli bir bölümünde güneşli olmasına karşın, biz bundan faydalanmasını bilmiyoruz. Paralı değil bedava olmasına karşın. Güneş gördüğümüz zaman gölgeye kaçıyoruz. Oysa kol ve bacaklarımızın sabah ve akşam 15'er dakika güneşe maruz kalması yeterli. Ayrıca bu kısa güneşe çıkışlarda bebeklerde dahil, çok yüksek faktörlü koruyucu kremler sürmemek lazım." Güneşe maruz kalmayan grupların da, dışarıdan D vitamini ve kalsiyum almaları gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Tanakol, "Gördüğümüz en ağır kemik hastalıkları D vitamini eksikliğinden kaynaklanıyor. İleriki yaşlarda hayat kalitesini çok bozan 'osteoporoz' ve 'osteomalasi'ye neden oluyor. Birçok ağrı ve sızıya yol açıyor. Çocuklarda, bacaklarda eğriliklere neden oluyor" diye konuştu.
Yayın tarihi: 01.02.2003
780
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.