Sağlık

Türk Kadını Belden Genişliyor

Türk Kadını Belden Genişliyor

İdeal kadın ölçüsü olan ince belin zarifliğin ötesinde sağlık açısından da çok yararlı olduğu <br/>bildiriliyor. Ancak araştırmalar, Türk kadınların bel çevresi genişliğinin idealin çok ötesinde olduğunu ortaya koyuyor. Araştırmalara göre, erişkin Türk kadınının ortalama bel çevresi genişliği 90 cm'yi çoktan aştı.

Türk Kardiyoloji Derneği tarafından yapılan TEKHARF (Türk Erişkinlerinde Kalp Sağlığı, Risk Profili ve Kalp Hastalığı) araştırmasına göre Türkiye'de 20 yaş üstü erişkin nüfusun yaklaşık 8 milyonu şişman. Şişman nüfusun 5.3 milyonunu kadınlar, 2.5 milyonunu ise erkekler oluşturuyor. 40-59 yaş arası kadın nüfusunun yüzde 47'si, erkek nüfusunun ise yüzde 16'sı obezite yani şişman sınıfına giriyor. Şişmanlığın pek çok sağlık sorununa yol açtığına dikkat çeken uzmanlar, özellikle abdominal obeziteye (şişmanlığın/yağlanmanın karında toplanması) karşı uyarıyor.

İdeali 60, Gerçeği 90
Halk arasında ideal kadın ölçülerinden bahsedilirken söylenen 90-60-90'lık tanımlama gerçek yaşamla örtüşmüyor. İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü'nden Kalp, Damar ve İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Vedat Sansoy yaptığı açıklamada, dünya genelindeki artışa bağlı olarak Türkiye'de de şişmanlık görülme sıklığının arttığına dikkat çekti. Özellikle kadınların bel çevresindeki genişlemenin her geçen yıl arttığını vurgulayan Sansoy, "Türkiye'de kadınların bel çevresi genişliği ortalama 90.8 cm'yi buluyor. Erkeklerde ise bel çevresi genişliği ortalama 94.21
cm olarak görülüyor" dedi. Sansoy, kadınlarda 45 yaşından itibaren bel çevresi genişliğinin giderek artığını ve 65'li yaşlarda ortalama 97.6 cm'ye ulaştığını vurguladı.

Bel Genişliyor Hastalıklar Artıyor
Uzmanlar, bel çevresindeki şişmanlığın başta şeker ve kalp damar hastalığı olmak üzere sağlık açısından çok önemli riskler yarattığını bildiriyor. Uzman Sansoy ise, "Bel çevresi genişliği için risk yaratmayan değer kadınlarda 88 cm'nin altındaki bel genişliğidir. Oysa Türkiye'de kadınların bel çevresi genişliği ortalaması bu değerin üzerinde bulunuyor. Göbeklenme, sağlık açısından başta şeker hastalığı olmak üzere kalp ve damar hastalıkları riskini artırıyor" diye konuştu.

Asansörü Değil Merdiveni Tercih Edin
Sansoy, bireylerin şişmanlığa karşı kendilerini korumaları için beslenme alışkanlıklarına dikkat etmelerini, fast food türü beslenme alışkanlığından uzak durulmasını ve harcayabilecekleri kadar kalori almalarını önerdi. Sansoy, "Beslenme alışkanlıklarımızda kötüleşme var. Gereğinden fazla kalori alınıyor. Yeterince egzersiz yapılmıyor. İnsanlar merdivenle çıkabilecekleri katlara dahi asansörle çıkmayı tercih ediyor" şeklinde konuştu.
Yayın tarihi: 26.10.2001
900
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.