Sağlık

Travma Sonrası Bunalım mı Yaşıyorsunuz?

Travma Sonrası Bunalım mı Yaşıyorsunuz?

Korku, sıkıntı ve kimsenin size yardım edemeyeceği hisler, travmatik bir olayı yaşadıktan, şahit olduktan hatta sadece duymaktan sonra bile aylar hatta yıllarca size acı çektirebilir.

Tedirgin mi hissediyorsunuz? Yalnız mı? Tedavisi olan bu sorunların sizi ele geçirmesine izin vermeyin.

Nedir?

Korku, sıkıntı ve kimsenin size yardım edemeyeceği hisler, travmatik bir olayı yaşadıktan, şahit olduktan hatta sadece duymaktan sonra bile aylar hatta yıllarca size acı çektirebilir. Bu olay çoğunlukla fiziksel zarara sebep olmuştur veya az daha ölmenize neden oluyordur. Erkeklere nazaran kadınları iki katı daha fazla etkileyen post travmatik stres bozukluğu, 13 milyon Amerikalı'nın başına en azından bir kere bela olmuş. Yetişkinlerin yarısı travma geçirirken bunların %20 daha sonra post travmatik stres bozukluğu geçirme tehlikesiyle karşı karşıya.

Semptomlar

Teşhis, travmadan üç ay sonra hasta aşağıdaki kategorilerden birini gösterirse konuşuyor.

Zor anılar : Kötü rüyalar, ani düşünceler, göz önüne gelen görüntüler ve geçmişte yaşananlar gerçekleşir.Bu olaylar nefes darlığı, ateş yükselmesi, titreme ve panik gibi fiziksel etkilere sebep olabilir.

Kaçma/ mutluluk kaybı : Travmanın düşünceleri bellekten silinmeye çalışılır. İnsanlar, mekanlar, aktiviteler ve hatta televizyon programı gibi olayı hatırlatıcı şeylerden kaçma isteği başlar. Günlük yaşamda mutluluk olacak sebepler bulmak zorlaşır. Alkol ve uyuşturucu müptelalığı sık görülür.

Sürekli savunma halinde olma : Sürekli tetikte olma ve çok kolay tedirgin olma çok sık görülür. Uyumada zorluk, birşeylere konsantre olamama, ani kızgınlık ve alınganlık da meydana gelebilir.

Yüksek Riskte olanlar

· Tecavüze, eşlerinin tacizine, fiziksel saldırıya ve gelişigüzel şiddete maruz kalanlar
· Araba kazasına, yangına, doğal afetlere, uçak kazalarına, terorist saldırılara veya diğer travmatik olaylara şahit olanlar veya kurtulanlar
· Savaş gazileri veya kurbanları
· Tacize uğrayan ve ihmal edilen çocuklar veya çocukken tacize uğramış yetişkinler
· Beklenmedik bir şekilde olan insanların yakınları veya arkadaşları
· Hayatı önemli boyutta etkileyen ilaç tedavisi gören insanlar

Tedavi

Travma Sonrası Bunalım

Bu hastalık ilaç tedavisi bile gerektiren ciddi bir rahatsızlıktır. Travma Sonrası Bunalım hastalığının tedavisinde, hastalara ilaç ve terapilerin kombinasyonu önerilir.

Psikoterapi, hastaların kendileri ve dünya ile ilgili hislerini değiştirdiği "idrak isteyen yeni düzenlemeler"i ve travmanın daha güvenli bir ortamda yeniden canlandırıldığı "uzun süreli ortaya çıkarma" gibi tedavileri içerir.

Antidepresan ilaçlarda zaman zaman hastalara tavsiye edilir.

Koruma

Travmatik olaylardan korunmak zordur. Fakat, acil yardım çalışanları gibi yüksek riske sahip işleri olanlar bunalımla başa çıkabilme tekniklerinden yararlanabilirler. Travmadan sonra insanların yardım istemesi vakit alabilir. İşte bu rah
Yayın tarihi: 19.06.2002
938
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.