Sağlık

Ton balığı ve somon gözü korur

Ton balığı ve somon gözü korur

İlerleyen yaşlarda körlüğe neden olan makula dejenerasyonu adlı göz hastalığına karşı bol miktarda D vitamini ve Omega-3 asidi çare olabilir.

Makula dejenerasyonu, retinanın arkasında yer alan makulanın bozulmasıyla kişinin merkezi görme yetisini etkileyen ve ilerleyen yaşlarda görülen bir hastalık.

ABD'de 40 yaş üstü 7 milyondan fazla insanı etkileyen ve önlemek için henüz kesin bir yolu olmayan hastalıkla ilgili, ABD'deki Yaşa Bağlı Göz Hastalıkları Çalışma Grubu'nun yaptığı araştırmada, Omega-3 açısından zengin ton balığı ve somon tüketen insanların ilerleyen yaşlarda hastalığa yakalanma riskinin düşük olduğu gözlendi.

Kanında yüksek oranda D vitamini bulunan kişilerde de hastalığın ortaya çıkma olasılığı çok daha düşük. Uzmanlar, "Haftada bir ya da daha sık bir-iki orta porsiyon, ızgarada ya da fırında pişmiş balık yemek (110 gram), riski azaltıyor" diyor.
Yayın tarihi: 18.05.2007
1023
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.