Sağlık

Tombul, güzel, seksi!

Tombul, güzel, seksi!

Dünyanın en çok okunan moda dergisi Vogue, nisan sayısını şişmanlara ayırdı. Sayfalarında ince modellere yer veren dergi, bu kez şişman manken kullandı. Dergide kilolu kadınlara şık görünmenin ipuçları da veriliyor.

Hollywood'da başlayan şişmanlık modası, kadın dergilerine de sıçradı. Vogue, ilk kez şişman modellere yer verirken, toplu kadınlara özel giyim önerilerinde bulundu.

Tüm dünyada her ay binlerce kadın dergisi basılıyor. Bu anlamda dünyanın en prestijli ve en eski dergilerinden biri kuşkusuz Vogue. Yıllardır Amerikalı kadınların en çok okuduğu kadın dergisi olma özelliğini koruyan Vogue'un pekçok taklidi bulunuyor. Ancak taklidi hiçbir derginin onun kadar uzun ömürlü olamadığını da belirtmek gerek.

Vogue ilk çıktığı günden itibaren zayıf, hatta sıska denebilecek modelleri ile kozmopolit kent kadınlarının yaşamına yön verdi.

Moda çekimlerinde kullanılan modellerden röportaj için seçilen kişilere kadar, tüm insanların mutlaka zayıf olmasına dikkat edilirdi. Ancak Amerika merkezli Vogue Dergisi "Vücut Özel Sayısı" adıyla yayınladığı Nisan sayısında, genellikle şişmanlık etrafında dönen konuları işliyor. Aslında güzellik kavramının zayıflık gibi tek bir kritere bağlanamayacağının konuşulduğu günümüzde, bu bir ilk değil.

Aynı konu geçtiğimiz günlerde Oscar ödül törenine 42 beden elbiselerle katılan kadınlar sayesinde de uzun süre basına malzeme olmuştu. Liv Tyler, Renee Zelweger, Charlize Theron gibi yıldızların kırmızı halı üzerindeki balıketi görünümleri hala hafızalarımızda. Üstelik bu kadınlar kiloları ile oldukça barışık olduklarını her defasında tekrarlayıp duruyor. Peki, ne oldu da yıllarca zayıf ve hatta sıska olanın güzel olduğunu kafamıza kazıyan anlayış çark etti? Bu sosyolojik açılımları olan bir başka yazı konusu olarak bir kenarda bekleyedursun, bunu her alanda olduğu gibi Hollywood yıldızlarının mecburiyetten başladığı bir moda olarak da kabul edebeliriz.
Vogue da bu modaya uymuş olmalı ki, artık 36 beden Vogue kadınından eser yok. Nisan sayısında 42 beden giyinen model Crystal Renn, Latin oyuncu Jennifer Gimenez ve dünya sosyetesinde düzenlediği yardım organizasyonlarıya tanınan Marjorie Gubelmann Raein'in vücutları ile ne kadar barışık olduklarına dair geniş bir makale var. Ayrıca bir başka makalede obezite, sanatsal çekimlerle desteklenerek bir dosya halinde sunuluyor. Diğer bir haberde ise şişmanlara ne tür kıyafetler seçmeleri gerektiği ile ilgili önerilerde bulunulmuş.
Yayın tarihi: 11.01.2006
2049
dahafazlası
YORUMLAR

dehşet bu adamı yer

ceyhun 23.12.2008 18:57:53

hoş biri ama gerçekte de böyle hoş mu acaba

deniz 23.12.2008 18:56:32
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.