Sağlık

Tipine göre egzersiz ve diyet listesi

Tipine göre egzersiz ve diyet listesi

Ünlülerin, fitness guru'su Matt Roberts'ın 'Yeni Vücut' başlıklı kitabında kadın vücudu belli başlı dört grupta toplanıyor.

Elma, armut, kum saati ve boru. Kum saati ve elma gruplarının beslenme düzeni ve egzersizlerine ilişkin açıklamaları cuma günü yayınlamıştık.

Bugün sıra armut ve boru tipi kadınların beslenme düzeni ve egzersizlerinde...

Armut tipi kadınlar

SİMGE İSİM:
Beyonce Knowles, Jennifer Lopez, Halle Berry

Beyonce bir Armut çünkü:

- Kalçaları, omuzlarından ve göğüs çevresinden daha geniş.

- Vücut ağırlığının büyük bir bölümü kalça çevresinde toplanıyor

Beyonce, vücudunun alt kısmının fazla dolgun görünmemesi için

- Kalça eriten egzersizler uygulamalı.

- Vücudu toplayıcı egzersizlere ağırlık vermeli.

BESLENME PROGRAMI

Beyonce, canı tatlı isteyince, taze meyvelerle yetinmeli. Kiraz türü taneli meyveler posalı besinler sınıfına girer ve uzun süre tok tutarlar.

Beyaz ekmek, makarna ve şekerli besinler, çoğu zaman vücut yağı olarak depo edildikleri için Beyonce, bunlara rağbet etmemeli.

Izgarada pişirilmiş tavuk yiyebilir. Proteinler çok önemlidir ama kızartılmış yiyeceklerin doğrudan kalça bölgesinde depo edildikleri unutulmamalı.

Tavuk ızgara ile birlikte fasulye yiyebilir. Fasulye protein deposudur ve lifli besinlerdendir.

ARMUT TİPİ İÇİN EN UYGUN EGZERSİZLER

Bacaklar için


1- Yere sırtüstü yatın, topuklarınızı, bir tabureye dizlerinizle 45 derecelik açı teşkil edecek şekilde dayayın.

2-Ayaklarınızı tabureye dayayıp, vücudunuz dizlerden göğüse kadar düz bir hat teşkil edinceye kadar gövdenizi yukarı kaldırın. Sonra ağır ağır başlama durumuna dönün. Bu hareketi 20 kez tekrarlayın.

Kalçalar için

Bir buçuk kiloluk ağırlık kullanın.

1- Bacaklarınızı kalça hizasından daha ileriye doğru açın, dizleriniz de dışa dönük olsun. Ağırlığı bacaklarınızın arasında dik tutun.

2- Sırtınızı dik tutarak kalçalarınız yere paralel duruma gelinceye kadar eğilin. Ağır ağır başlama durumuna dönün. Bu hareketi 25 kez tekrarlayın.

Omuzlar için

Bir buçuk kiloluk iki ağırlık kullanın.

1- Bacaklarınızı iki yana açın, kollarınızı aşağı sarkıtın, dizlerinizi hafifçe kırın. Ağırlıkları avuçlarınızda tutarak kollarınızı yana açın.

2- Karın kaslarını içeri çekerek, kollarınızı omuz hizasına kadar kaldırın. Bir kaç saniye hareketsiz kaldıktan sonra, kollarınızı ağır ağır aşağı indirin. Bu hareketi 10 kez tekrarlayın.

Boru tipi kadınlar

SİMGE İSİM:
Cameron Diaz, Avril Lavigne ve Nicole Kidman

Cameron Diaz, boru grubuna dahil çünkü:

- Göğüs bölgesi, beli ve kalçaları aşağı yukarı aynı genişlikte.

- Vücudunun üst kısmı ile alt kısmı aynı genişlikte, oğlan çocuğu görüntüsü var.

Cameron, vücuduna yuvarlak hatlar kazandırmak için neler yapabilir

- Kollarını güçlendirmeli. Güçlü ve düzgün kollar, vücudun üst kısmının düz oluşunu gizler.

- Bacaklar ve üst kısımları için bisiklet egzersizleri uygundur. Sevgilisi Justin Timberlake ile bisiklet turları yapabilir.

BESLENME PROGRAMI

Cameron Diaz gibiler genellikle çok zayıf olurlar çünkü aldıkları besinleri çok çabuk yakarlar. Kalorileri hemen yok eden bir bünyeye sahip olduğu için de özel bir beslenme programına ihtiyacı yoktur. Cameron Diaz'ın günde 2.200-2.400 kalori alması gerek.

Harcanan enerjiyi yeniden kazanmak için Cameron Diaz'ın ekmek ya da makarna gibi karmaşık karbonhidrat içeren besinleri tercih etmesi gerekiyor.

Boru grubuna dahil olanlar gün boyunca azar azar ama sık sık beslenmeliler. Bu kişilerin metabolizmaları çok hızlı olduğu için vücudun çok sık beslenmesi gerekiyor.

BORU TİPİ İÇİN EN UYGUN EGZERSİZLER

Bel için


1- Sırtüstü yatın, ayaklarınızı yere sıkıca basın, dizlerinizi bükün ve ellerinizi de başınızın iki yanına yerleştirin.

2- Bir omzunuzu ve dirseğinizi öbür bacağınıza doğru hareket ettirin. Sağ ve sol kollarla bu hareketi 20'şer kez tekrarlayın.

Omuzlar için

Bir buçuk kiloluk ağırlık kullanın.

1- Sırtınızı iskemlenin arkalığına dayayarak dik oturun, kollarınızı omuz hizasında 90 derece açı yaratacak şekilde kaldırın.

2- Bir kolunuzu hareketsiz tutarken öbür elinizde ağırlığı yukarı kaldırın, eliniz başınızın üzerine gelsin. Bu hareketi iki kolunuzla ayrı ayrı 20 kez tekrarlayın.

Bacaklar için

Bir buçuk kiloluk ağırlık kullanın.

Ağırlıkları iki elinizde tutup bacaklarınızı kalça hizasında açın. Sırtınızı dik tutarak diziniz kırılmış olarak bir adım atın. Bu hareketi, iki bacağınızla 30'ar kez tekrarlayın.
Yayın tarihi: 22.07.2004
3239
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.