Mahmure

Sağlık

Diyet & Fitness

Terliyken de su içilir

Terliyken de su içilir

Ter vücuttan çıkarken, potasyum ve sodyum gibi vücuda faydalı mineralleri de beraberinde götürüyor.

Aynı zamanda Türkiye Futbol Federasyonu Sağlık Kurulu üyesi olan Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü öğretim görevlisi Sinan Karaoğlu, terliyken su içilmeyeceği yönündeki inanışın yanlış olduğunu belirtti.

Halk arasında spor yaparken ve terliyken su içilmeyeceği yönünde yanlış bir inanışın hakim olduğunu hatırlatan Karaoğlu, şunları söyledi: 'Ter vücuttan çıkarken, potasyum ve sodyum gibi vücuda faydalı mineralleri de beraberinde götürür. Sıvı kaybı telafi edilmemiş vücudun kalp ve damar sistemi zorlanır, bedenin iç ısısı güvenli bir seviyede korunamaz hale gelir. Bu nedenle spor yaparken ve terliyken su içilmemesi yönündeki inanış yanlıştır. Aksine, sıvı kaybının telafi edilmemesi, fiziksel performansı negatif olarak etkiler. Ayrıca vücutta kaybedilen sıvı, performans düşüklüğü, çabuk yorulma, sinirlilik hali, kramplar ve bacak ağrılarına yol açar.'

889
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.