Sağlık

Televizyon karşısında Pilates yapmak sakatlar!

Televizyon karşısında Pilates yapmak sakatlar!

Ev kadınları televizyonda verilen dersler eşliğinde pilates yapmaya başladı. Ama bu yöntemle yapılan pilates, ciddi sakatlanmalara neden olabiliyor! Alınması gereken önlemler ve bilinmesi gerekenler yazımızda...

Acıbadem Maslak Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü'nden Prof. Dr. Reyhan Çeliker, pilatesle ilgili sorularımızı yanıtladı:

BİRKAÇ GÜNLÜK KURS YETMEZ...

* Pilates egzersizlerini kim yaptırmalı? Spor hocası mı, doktor mu, özel eğitmen mi?

Pilates dersleri, deneyimli ve sertifikalı spor eğitmenleri veya terapistler tarafından verilebilir. Birkaç günlük kurs görmek yeterli değildir. Eğitmenin bu konuda kapsamlı bir programa katılmış olması, insan anatomisi, egzersiz fizyolojisi ve oluşabilecek sakatlıklar konusunda bilgi sahibi olması gerekir.

Televizyon veya CD'ler eşliğinde egzersiz yapmak, pratik ve ekonomik görünmekle birlikte istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Deneyimli bir eğitmen, hareketin doğru yapılıp yapılmadığı konusunda kişiyi uyarabilir ve hareketin daha iyi kavranmasını sağlayabilir. Ayna karşısında yapıldığında da, kişi kendini kontrol edebilir.


OMURGADA ÇÖKME RİSKİ

* Pilates yaptığı için sakatlananlarla karşılaşıyor musunuz?

Pilatese başladıktan sonra hem bel, hem de boyun ağrıları başlayan veya ağrısı artan hastalarımız oluyor. Birçok pilates egzersizi sırasında baş, boyun ve sırtın üst kısmı yerden kaldırılıyor. Bu pozisyonda uzun süre durabilmek ve hareketi tamamlayabilmek için çok kuvvetli karın adalelerine gereksinim var. Bu adaleler yeterince kuvvetli olmadığında, boyun ve omuz adalelerinde aşırı bir kasılma, yüklenme ve yorulma ile birlikte kas ve omurgada zedelenmeler olabiliyor.

Boyna fazla yükleniliyorsa, egzersiz modifiye edilmelidir. Yüzüstü yatarak yapılan sırt kuvvetlendirme egzersizlerinde de benzer şekilde boyun zorlanabilmektedir. Hareketler sırasında omurganın doğal aksının korunması büyük önem taşır.


DÜZENLİ YÜZENLER DAHA ŞANSLI

* Pilates mi, yüzme mi omurga için daha yararlıdır?

Yüzme, omurga veya eklemlerinde sorun olan birçok hastaya önerdiğimiz bir spor. Kişinin yüzme sırasında sakatlanma olasılığı son derece düşük. Ancak pilatese başlamadan önce bir ön hazırlık yapmak, önce biz hekimlerin önereceği tedavi edici egzersizler, yani eklem koruyucu ama güçlendirici egzersizler ile başlamak gerekir.

Ağrı nedeni kontrol altına alındıktan sonra uzun vadede yararlı olacak pilates egzersizlerine başlamak daha uygundur. Ancak hiçbir sağlık sorunu olmayan, düzenli olarak yüzme, yürüme gibi aerobik aktiviteler yapan kişilere; omurga çevresi kaslarını kuvvetlendirmek, düzgün bir postür kazanmak için pilates egzersizleri yapmasını öneriyoruz.


AĞRILARINIZ VARSA ÖNCE DOKTORA GİDİN

* Pilatesten önce hangi tıbbi tetkikler yapılmalı?

Kola yayılan boyun ağrısı veya bacağa yayılan bel ağrısı olanların pilates egzersizlerine başlamadan önce ayrıntılı olarak incelenmesi gerekir.

Daha önce düzenli egzersiz yapmayanların ve bel, boyun, sırt veya eklem ağrısı olanların egzersize başlamadan önce bir fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı tarafından değerlendirilmesinde yarar var. Öncelikle var olan ağrıların nedenleri araştırılmalı ve ne tip egzersizin yararlı olacağı belirlenmelidir.

Sağlıklı kişilerde ise kişinin kardiyovasküler kapasitesi ve fiziksel özellikleri değerlendirilerek hangi tip sporların uygun olduğu, ne kadar süre, ne sıklıkta ve yoğunlukta yapacağı belirlenmelidir.

Yayın tarihi: 04.06.2009
1746
YORUMLAR

ebru şallının CD-ni aldım ve karşısında çok güzel plates yapıyorum ve faydasınıda gorüyorum

natta 10.09.2011 02:29:58

ebru sallii ya bakarak pilates yaptim, 1 aydir cok kötü belim agrimaya basladi, bel fitigida olabilir..hic tavsixe etmiyorum sakin bir uzmana danismadan yapmayin..agrisindan oturamiyorum ve cok pismanimmmm

sude 05.02.2011 21:50:30

arkadaşa katılmıyorum çünkü ebru şallı ev hanımlarına uygun plates yaptırıyo yani kimseye akademisyenlerin yaptırdığı profesyonel plates yaptıramaz kaldı ki ebru şallı tescilli plates hocası 1000 saat ders aldı bunun için..sadece televizyonda değil spor klübündede hocalık yapıyor..

nuray 16.06.2009 11:50:44

ebru sallı pilates yaptıgını zannedıyo pilates yaptırmak cıcın vucuttakı her kas gurubunun nasıl calıstıgını bılmek gerek karın calıstırmayla popo calıstırmayla bu ıs olmaz gundemde ve varsa, gundemde kalmak ıcın her seyı bılıyolar yıllardır emek veren egıtmenler unuversıtelerde can cekıserek egıtımalaln kısılerın hakkını yemesınler... bırakın herkes bıldıgı işi yapsın...

salo 09.06.2009 14:52:29

bende bir süredir ebru şallı ile sabahları pilates yapıyorum amacım onu savunmak değil ama kendisi her programda tekrar tekrar neler yapılmalı yapılmamalı anlatıyor sağlık problemi olanlar yapmasın doktoruna danışsın diyor ama insanlar anlamadan dinlemeden yaparlarsa sakatlanmaları ağrılarının artması normal

nena 05.06.2009 13:39:26

ebru şallı o saatte yayımlanan en sağlıklı program. pilatesi uygulayanlar dikkatli oldukları takdırde asla tehlikede olamaz çünkü herşey fazlasıyla kontrollü. fakat anlamsız sabah programlarının reytıngi düşünce çok zararlı hale geldi. ebrunun da dedigi gibi bu bir sosyal kalkınma planı... çünkü spor sağlıklı yaşam ve sağlıklı düşünmek için şarttır...

birisi 05.06.2009 00:11:14

Ebru Şallının hareketlerini yapıcam derken kayınvalidemin bacağı tutuldu valla haklı doktorla karadüzen tv den hareket yapmamak lazım...

nesli 04.06.2009 17:16:31

5 yadır ebru şallıyla pilates yapıyorum daha bi zararını görmedim tam tersine kamburum düzeldii sanırım o saateki tv programları ebru şallının yüzünden reytıngleri düştü hepsi birden ebru şallıya yükleniyor

zeynep egilmez 04.06.2009 17:16:27

kim ne derse desin ebru şallı süper bir pilates uzmanı....keşke yaz aylarında da devam ettirse.....

duygu duman 04.06.2009 16:12:26

Ebru Şallı'yı izlemekle hata yapıyoruz demek ki! :)))

delice 04.06.2009 15:46:34
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.