Sağlık

Taze peynirle gelen hastalık

Taze peynirle gelen hastalık

Çukurova Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülseren Ağrıdağ, sokak ve pazarlarda sıklıkla satılan iyi kaynatılmamış çiğ süt ile taze peynirin Malta Humması'na neden olabileceğini söyledi.

Ağrıdağ,hayvanlardan insanlara geçen en ciddi hastalıklarından biri olan Malta Humması'nın insan sağlığını ciddi şekilde tehdit ettiğini belirterek, "Şayet önlem alınmazsa kronikleşerek ölümcül hastalıklara bile neden olur" dedi.

Hastalığın Brucella taşıyan hayvanların idrar ve dışkısı ile çiğ süt ve taze peynirin yüksek ısıda iyi pastorize edilmemesinden kaynaklandığını belirten Ağrıdağ, şunları söyledi:
" Vatandaşların, bugünlerde sokak ve pazardan yoğun olarak aldıkları çiğ sütten yapılan taze peynirleri, yüzde 10 tuz içeren salamurada 45 ile 60 gün arasında bekletmeleri gerekiyor. Vakaların çoğunda bulaşma, idrar, dışkı, deri ve mukoza yoluyla olur. Solunum yoluyla da bulaşabilir. Hasta hayvanların, eti, sütü, süt ürünleri ile temas eden insanlara bu hastalık bulaşabilir. Bu yüzden, hayvan yetiştiricileri, veterinerler, çobanlar, mezbahada çalışanlar, sütçüler, peynirciler bu hastalığa yakalananların çoğunluğunu meydana getirirler."

HASTALIK ROMATİZMA İLE KARIŞTIRILIR

Malta Humması'nın çoğunlukla romatizma ile karıştırıldığını belirten Ağrıdağ, şöyle devam etti: "Sokakta satılan çiğ süt ve taze peynirden, insanlara geçen Malta Humması tüm organları olumsuz etkiliyor. Bakteriler dalağa, karaciğere, lenf bezlerine, kemik iliğine, salgı bezlerine, sinirlere yerleşirler. Kuluçka süresi 5-21 gündür. Yüksek olmayan, zaman zaman titreme şeklinde gelen ateş yapar. Gece terleme ile ateş normale düşer. Bu hastalığı uzun zaman çekenlerde ateş bazen yükselen, bazen alçalan fakat normale düşmeyen bir tablo gösterir. Hasta çabuk yorulur ve terler. İştahsızlık ve buna bağlı olarak zayıflama görülür. Bu hastalık, başka hastalıkların oluşmasına neden olabilir. Laboratuvar tetkikleri ile tam tanısı mümkündür."

Yayın tarihi: 24.06.2004
3520
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.