Sağlık

Tatlı düşmanı egzersiz

Tatlı düşmanı egzersiz

Şimdi karar verme zamanı; düzenli ve kişiye uygun egzersiz, aşırı miktarda yemek isteği ortadan kaldırır, tatlıya karşı olan isteği azaltır.

Sağlığımızı korumak ve iyi günde geliştirmek için görsel ve yazılı basından sağlıkla ilgili haberleri büyük bir dikkatle takip etmemize rağmen beslenme ve eğzersiz alışkanlıklarımızı yenilemiyoruz. "Bu kadar dikkat ediyorum ne yapayım egzersiz yapacak vakit yok" şeklindeki kaçışı, bazen de "Sadece karın çevresinde ve kalçalarımda biriken kiloları bir versem sorun kalmayacak" şeklinde fazla kiloları çevrenize kolayca verebileceğinizi inandırmak için söylenmiş sözcüklere aktarmamalıyız. Bu cümleleri tekrarladıkça sizler de söylediklerinize inanıyorsunuz.

Artık sıkıntıdan yediğimiz bisküvileri, çikolataları, tatlıları ve gereksiniminizden fazla aldığınız gıda maddelerini yemezseniz, sağlığınız için çok mu çaba sarfetmiş olursunuz? Sizlere yarın diyet yapmaya başlayın demiyorum. Fakat hayatınız boyunca uygulayacağınız yeterli ve düzenli beslenme alışkanlıklarına hemen başlamanızı öneriyorum. Yeni beslenme düzeninde bütün gıda maddelerinin yeri olduğunu bilmelisiniz, yeter ki dengeli ve doğru zamanlarda tüketilsin. Tamam artık doğru ve düzenli beslenmeye başladım ama 3 gün sonra büyük bir kutlama veya yemek var o gün eski beslenme alışkanlıklarıma döner o günden sonra yeniden düzenli ve dengeli beslenmeye devam ederim diyorsanız, yanılırsınız. Çünkü eski alışkanlıklarınızdan kurtulmak sabır ve azim isteyen bir iştir. Bu yeni beslenme alışkanlıklarını, hayatınızın bir parçası oluncaya kadar bozmamaya çalışmalısınız. Bu alışkanlıkları kazandıktan sonra tabii ki kendinize serbest öğünler verebilirsiniz.

Doğru beslenme programını düzenli bir şekilde uygulayabilmemiz için egzersiz yapmamıza gerek vardır. Bu sizlere biraz inandırıcı gelmeyebilir oysa düzenli ve kişiye uygun egzersizler beyinde bulunan merkezlerin uyarılmasıyla aşırı miktarda yemek isteği ortadan kalkacak, tatlıya karşı olan istek azalacaktır.

Sizlerin şu soruyu sorduğunuzu duyar gibiyim: Spor yaptıktan sonra karnım çok acıkıyor, özellikle canım tatlı ve karbonhidrat istiyor, bunun için de yiyorum. Yüksek tempoda yapılan egzersizler vücudunuzdan çok miktarda karbonhidrat sarfetmenize sebep olacak, böylece beyindeki gıda maddelerinin alınışını sağlayan merkezlerde sizlerin bu açığı kapatmanız için karbonhidratlı gıda maddelerini almanızı isteyecektir. Eğer kişiye özgü egzersiz programı uygulanırsa bu problem ortaya çıkmayacaktır.

Dengeli beslenme programıyla beraber uygulanacak kişiye özgü hazırlanmış egzersiz programları sizlerin daha sağlıklı olmasınızı sağlayacaktır.
Yayın tarihi: 17.02.2005
792
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.