Sağlık

Tatile gitmeden zayıflayın!

Tatile gitmeden zayıflayın!

Tatile çıkmanıza sayılı gün kaldı... Oysa vücudunuz buna hiç de hazır değil! Hala kış kilolarını taşıyor, pasifize edilerek elastikiyetini kaybeden bedeninizden ötürü tembel hareket ediyorsunuz. Oysa hızlandırılmış ve sağlıklı bir programla; ideal kilonuza ve fit bir vücuda sahip olmanız mümkün...

Yazın gelişiyle birlikte giysiler hafifliyor, siluetler olduğu gibi gözler önüne seriliyor ve bedenimiz adeta bir başkaldırı gerçekleştiriyor. Ancak bu güneşli günlere gölge düşüren tek bir etken var; kıştan arta kalan fazla kilolar ve elastikiyetini kaybeden bir vücut... Oysa kendinizi biraz daha disipline ederek ideal bedeninize kavuşmanız mümkün. Sürekli değişen diyet listeleri, gün ve gün yenilenen egzersiz programları ve sayıları gittikçe artan beslenme uzmanları kafaları karıştırsa da, genel anlamda hayat tarzınızı aşama aşama değiştirerek daha sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olmanız olası... Ancak zamanınız kısıtlı, vücudunuz ise alarmdayken hızlandırılmış bir revizyona girmeniz şart!

Doğal ürünlerin etkisi
Doğru beslenme ve sağlıklı zayıflama sağlayabilmek için başvurulacak diyette, öncelikle kişinin kendini buna hazır hissetmesi büyük önem taşıyor. Diyet yapmaya karar verdikten sonra kaçamaklar yapmadan, hazırlanan listeye harfiyen uymak da gerekiyor. Herhangi bir sapma; zayıflama sürecini uzatacağından, kişide umutsuzluk ve kendine güvensizlik başlayabilir. Her şeyden önce rafine edilmiş ve suni besinleri tercih etmemelisiniz. Tüketeceğiniz besinler mümkün olduğunca doğal olmalı. Zira bu tarz besinler doğal posa içerir ve vitamin değeri de kaybolmaz. Bağırsak hareketlerinin düzenlenmesinde, kan şekerinin, kan yağlarının dengelenmesinde hatta mide kapasitesini artırarak tokluk hissini de güçlendirirler. Ayrıca rafine edilmiş (işlenmiş) besinler daha kalorilidir. Bu nedenle diyette bulgur gibi tahıllar, kuru baklagiller, meyve ve sebzeler en doğal haliyle ve yeterince bulunmaktadır. Tatlandırıcılı ya da light ürünlerin; kişinin canı istediğinde açlığını gidermek için üretildiği, vücut ihtiyacının karşılanması için tüketilmesi gereken besinlerin yerine geçmediği de unutulmamalı. Elbette bu tarz beslenme ancak uzun süreli diyet programlarında daha çok etkili...

Spor yapmak beslenmek kadar önemli!
Kısa sürede zayıflamak isteyenler genellikle tatile gidene kadar aç kalmaya özen gösterirler. Oysa uzmanlar buna tamamen karşı çıkıyorlar. Saatlerce aç kalıp öğün atlayarak zayıflamaya çalışmanın son derece sağlıksız olduğunun altını çiziyorlar. Kan şekeri; kişi yemeğini tükettikten iki, iki buçuk saat sonra düşmeye başladığı için açlık hissi de buna doğal olarak artıyor. Ana öğünlerin amacı bu nedenle açlık hissi oluşmasını önlemektir. Ayrıca uzun süren açlıktan sonra yemek yendiğinde doygunluk hissi gelene kadar çok fazla yemek yenmiş olacak, kişi kendini yemekten alıkoyamayacaktır. Bu nedenle öğün atlamak yerine, öğün artırarak az miktarda beş, altı öğün şeklinde yemek yenmelidir. Eğer tatile gitmenize bir ay kaldıysa hamur işi tüketmeye son verin ve kan şekerinizi artırmayacak karbonhidratlı besinler tüketmeye özen gösterin. Ayrıca bol bol balık gibi proteinli yiyecekler tüketin. Mesela sabahları yumurtanın beyazından yapılan bir omletle, kibrit kutusu boyutunda beyaz peynir, öğlenleri ve akşamları ton balıklı salata ya da az kalorili bir biftek tercih edebilirsiniz. Kendinizi şımartmak için ise haftada üç kadeh şarap ve iki parça bitter çikolata tüketebilirsiniz. Ancak bu beslenme tarzı hiçbir zaman yeterli değildir. Bu süreç içinde her gün 90 dakika egzersiz yapmalısınız. İster yürüyün, isterseniz bisiklete binin. Kalçanızın şekil alması için merdiven inip çıkabilir, kollarınızdaki yağ oranınızın azalması için ise boks gibi sporları deneyebilirsiniz. Uzmanların söylediğine göre eğer spor yaparken vücudunuzdaki her kası hareket ettirmeyi başarırsanız bir ayda yüzde beş ya da sekiz yağ azalması meydana gelebilir.
Yayın tarihi: 20.06.2007
1586
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.