Sağlık

Tansiyonu yaşam tarzı belirliyor!

Tansiyonu yaşam tarzı belirliyor!

Beslenme, fiziksel aktivite, alkol tüketimi ve kilo kontrolünün tansiyon üzerinde etkili olduğunu biliyor muydunuz?

Avrupa Gıda Bilgi-İletişimi Konseyince periyodik olarak yayımlanan ''Foodtoday'' raporundan edinilen bilgiye göre, tansiyon üzerine en büyük etkiyi yaşam tarzı yapıyor.

Obezite, fiziksel aktivitenin azlığı ve düşük potasyum alımının özellikle hipertansiyon üzerinde olumsuz etki yarattığının belirtildiği raporda, doymuş ve çoklu doymamış yağların oranının da tansiyon ile ilişkili olduğu vurgulanıyor.

DASH (Hipertansiyonun Durdurulması İçin Diyetsel Yaklaşım) olarak tanımlanan sebze, meyve ve hububat ürünlerince zengin, düşük yağlı süt ürünleri, balık, baklagiller, tavuk ve yağsız etleri içeren diyetin de tansiyon üzerinde oldukça yararlı olduğunun açıklandığı raporda, tuz alımı sabit tutulduğunda, sistolik kan basıncının (hipertansiyon) önemli derecede düştüğü belirtiliyor.

Yaşam tarzında yapılabilecek çeşitli değişikliklerin tansiyon üzerine potansiyel, olası yararlarının açıklandığını raporda, sağlık açısından şu bilgiler yer alıyor:

''Normal vücut ağırlığını korumak sistolik kan basıncı (hipertansiyon)üzerinde olumlu etki yapıyor. Fazla kilolu olunması durumunda ideal kiloya ulaşana kadar her 10 kilo kaybetme kan basıncında 5-20 mm Hg'lik azalmayı sağlıyor. DASH diyet planını uygulama da sistolik kan basıncında 8-14 mm Hg'lik bir azalmayı getiriyor.

Diyetle alınan sodyum ve tuz tüketiminin azaltılması 2-8 mm Hg, haftanın çoğunluğunda günde 30 dakika hızlı yürüme gibi bazı fiziksel aktiviteleri gerçekleştirmek de hipertansiyonun 4-9 mm Hg arasında azalmasını sağlıyor. Günlük alkol tüketiminin erkeklerde 3 birim kadınlarda 2 birim azaltmak da hipertansiyonu 2-4 mm Hg arasında azaltıyor. 1 birim alkol, 1 bardak bira, 25 mililitre şarap ya da 10 mililitre viski anlamına geliyor.''
Yayın tarihi: 30.01.2007
1582
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.