Sağlık

"Su içsem yarıyor!" Diyenlere

"Su içsem yarıyor!" Diyenlere

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof.Dr. Taylan Kabalak, "Su içsem yarıyor", "Hiç birşey yemiyorum ama yine de kilo veremiyorum" diyen şişmanlardan bazılarının bu iddialarında haklı olduğu söyledi.

Bazı şişmanlıkların vücudun ısı üretimi azlığından kaynaklandığını belirten Prof.Dr. Taylan Kabalak, Türkiye´de sadece Ege Üniversitesi Hastanesi´nde bulunan kalorimetre havuzunda hastanın metabolizma hızını ölçüp, şişmanlık nedenini belirlediklerini anlattı. Prof.Dr. Kabalak, "Kişi ısıya dönüşen kalori kaybını artırmaya zorlanmalı. Bu ölçümlerle ısı verimi düşüklüğünü ilaçla artırıyoruz. Böylece zayıflama için enerji dengesi sağlanarak bir adım ileri gitmiş oluyoruz" dedi.

Prof.Dr. Taylan Kabalak, şişmanlığın bir hastalık olduğunu, bundan kurtulmak için önce hastanın zayıflama konusunda istekli ve kararlı olması gerektiğine dikkati çekti.

Biyofizik Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Gürbüz Çelebi´nin tasarladığı, Yard.Doç.Dr. Murat Pehlivan´ın üretip bilgisayar programını da yazdığı kalorimetre cihazının şişmanlığın kaynağını belirmede çok önemli rol oynadığını belirten Prof. Dr. Kabalak şöyle konuştu:

"Bu cihaz bilgisayar bağlantılı bir havuz. Vücuttaki ısı üretimini ölçüyor. Türkiye´de sadece bizim hastanemizde var. Avrupa´da da sayıca az. Metabolizması yavaşsa bu kişi şişmanlamaya eğilimli demektir. Çünkü bir çok şeyi ısı olarak atamıyor, tam aksine yağ şeklinde vücutta biriktiriyor. Bazı şişmanlar adeta yarıkış uykusuna giriyor. Isı verimi son derece düşük, fizik aktivitesi düşük. Bunları kademe kademe artırmak gerekiyor. Kişinin ısıya dönüşen kalori kaybını artırmaya zorlanması gerek. Bu ölçümlerle ısı verimi düşük kişilerde ilaçla ısı verimini artırıyoruz. Böylece zayıflamada enerji dengesi de sağlanarak bir adım daha ileri gitmiş oluyoruz. Isı veriminin düşüklüğüne bağlı şişmanlık vakaları oldukça fazla. Şişmanlık ömür boyu sürdürülebilen davranış değişikliğini gerektiriyor. Yaşam ortamındaki şişmanlatmaya yönelik olumsuzluklar ortadan kaldırılmalı. Zayıflama olayı bir programdır, birçok maddenin bir arada uygulanması gerekir."
Yayın tarihi: 29.05.2001
1338
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.