Sağlık

Su iç, toksinleri at!

Su iç, toksinleri at!

Aç karnına içilen su organizmayı zararlı toksinlerden arındırıyor.

Vücudun hissedilenden çok daha fazla su ihtiyacı olduğunu belirten Beslenme Uzmanı Müge Aksu, her gün 10-12 bardak suyun güne dağıtılarak içilmesini tavsiye etti. Suyun, besin maddeleri ve oksijeni taşıyarak organ ve dokuları koruduğunun altını çizen Aksu, aç karnına içilen suyun, organizmayı zararlı toksinlerden arındıracağını hatırlattı.

Hamilelik ve su

Hamilelikte ise suyun önemi daha da artıyor. Bebeğin içinde bulunduğu amnion sıvısı her üç saatte bir kendini yeniler. Yetersiz sıvı alımı ile amnion miktarı azalacağından, suya ihtiyaç artar. Sıcak havalarda su, vücut sıcaklığını düzenleyici olarak çalışır.

Miktarı artırın

Su tüketimi ile ilgili dikkat edeceğimiz bir başka nokta ise yazın içtiğimiz su miktarını artırmaktır. Bedenimiz ısındıkça terler ve su kaybeder. Vücut, suyu aktif olarak kullanır, depolayamaz. Bu sebeple susuzluğa dayanamayız. Vücudumuzun hiç su içmeden dayanabileceği asgari süre en uygun şartlarda 7 gündür ve su vücudun yüzde 55-75'lik kısmını oluşturur.

Domates suyuna sofrada yer açın

Uzmanlar, kalbi koruyan likopen adlı maddenin, kalp sağlığı için çok önemli olduğunu belirterek, bu maddenin domates suyunda oldukça fazla olduğuna dikkat çekiyorlar. Sebze ve meyvelerde bulunan karotene benzeyen bir madde olan likopenin, sağlık açısından son derece yararlı olduğu kanıtlanmış.
Yayın tarihi: 22.10.2006
881
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.