Sağlık

Su egzersizleriyle tanışın!

Su egzersizleriyle tanışın!

Yaz bitmeden hem serinlemek hem formda kalmak isteyenler! Çağla Kubat'ın da tercihi olan bu egzersizler tam size göre. Suda yapılan egzersizler, hem yağlara veda etmenin hem de vücudunuzu şekillendirmenin en zevkli yolu!

Bel, kol ve göğüs dokusunu sıkılaştırmak için boks yapın
İki ayağınızla yere basın. Bacaklarınızı kalça genişliğinde açın, dizlerinizi hafif bükün. Yumruk yaptığınız ellerinizi önce göğsünüzün önünde tutun. Dirsekleriniz, suyun üst düzeyinin hemen altında olmalı. Şimdi iki elinizle, sırayla suyun hemen altında öne doğru yumruk atın. Bunu yaparken belinizle birlikte dönmeyi de ihmal etmeyin, ama ayaklar yerde kalmaya devam edecek. İki elinizle de 20'şer kez bu hareketi tekrarlayın.

Sırt kaslarınızı güçlendirmek için ellerinizin üstünde yürüyün
Ellerinizi denizin veya havuzun tabanına koyup şınav pozisyonu alın, ayaklarınız yerde, göğsünüz suyun içinde olsun. Suyun içinde yürümeye başlayın. Havuzdaysanız havuzun basamaklarını da çıkabilirsiniz. Bu esnada ayaklar suyun içinde rahatça salınmalı. Karın kaslarını gerin ve dimdik bir duruş sağlayın. Ellerinizle 10 adım atmanız ya da 10 basamak çıkmanız yeterli.

Omuz kemerlerini ve kol kaslarını çalıştırmak için kendinizi tartın
İskeleye oturun. İki kolunuzla vücudunuzun sağına ve soluna destek yapın. Şimdi sırtınız dik duracak şekilde ağırlığınızı kollarınıza verin ve kendinizi yukarıya doğru kaldırmaya çalışın. Bu sırada oturma pozisyonunu bozmayın. Bir süre böyle kalın, sonra yavaş yavaş vücudunuzu aşağıya bırakın ve suyun içine girin. Bütün bu aşamaları üç kez tekrarlayın.

Vücudunuzun her yerini çalıştırmak için tempolu yüzün
Yüzme, vücudun üst bölümünü ve göğüs kaslarını çalıştırıyor. Kurbağalama, sırt üstü ve serbest stil. Bu üç yüzme tekniğine de hakim olanlar sırayla uygulayabilirler. Kurbağalama yüzmeyi tercih ediyorsanız, havuzu 5-6 kez turladıktan sonra sırt üstü yatın. Bu ense ve omuz kaslarını rahatlatıyor. Ayrıca arada iki dakika, göğüs yüksekliğindeki suyun içinde koşun. Toplam 20-30 dakika yüzün.

Kol kaslarını güçlendirmek için alçalın yükselin
Tek elinizle denizin veya havuzun tabanından destek alın. Diğer elinizi kolunuzu kırmadan, gergin bir şekilde havaya kaldırın. Bu hareketi yaparken kollarınız gibi bacaklarınız ve vücudunuz da gergin olmalı. Yere dayadığınız kolunuzu kırarak vücudunuzu alçaltıp, yükseltin. Bu hareketi 5 kez tekrarlayın. Sonra diğer kolunuza geçin ve aynı hareketi bu kolunuzla da 5 kez tekrarlayın.

Eklemleri güçlendirmek için atlayın
Bu egzersizi atlama tahtasında veya deniz kenarında yapabilirsiniz. Denizin ya da havuzun kenarında durun. Üç kez yaylanın. Sonra yukarıya doğru atlayın. Suyun içine düşerken sağ bacağınızı bükün ve sağ dizinizi, iki elinizle saracak biçimde kavrayın. Sol bacağınızı ise dik duracak şekilde uzatın. Bir sonraki sefere sol bacağınızı bükün. Her iki bacağınızla bu hareketi üçer kez tekrarlayın.
Yayın tarihi: 13.08.2007
773
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.