Sağlık

Su egzersizleri

Su egzersizleri

Su içinde olmayı sevenler! Bu egzersizler tam size göre! Hareketler vücuttaki yağın yakılmasını hızlandırıyor ve vücudu şekillendiriyo. Ayrıca, sıcak günler için harika bir serinleme olanağı...

Su egzersizlerinin dünyasına dalın! Göreceksiniz, başka hiçbir egzersiz türü bu kadar etkileyici ve aynı zamanda yumuşak değil. Sırrı mı? Tabii ki suyun kendisi. Su vücuda büyük bir doğal basınç uyguluyor. Bu, onun havadan 1000 kat daha fazla olan yoğunluğundan kaynaklanıyor. Suyun içinde hareket ederken, basıncın etkisiyle kaşlar çok çalışıyor ve bunun sonucunda da şekilleniyor. Kalp kasları esniyor ve karada oldugundan daha ekonomik çalışıyor: Metabolizma hızlanıyor, çünkü suyun yarattığı soğuk etkiyi vücut azaltmaya çalışıyor. Bunu yaparken ortalama yüzde 25 oranında daha çok enerji harcıyor. Yoğun masaj etkisi sayesinde bağ doku sıkılaşıyor, cildin gerginliği artıyor. Soğuk su, ayrıca kalp-damar dolaşımını da çalıştırıyor. Bundan bağışıklık sistemi de yararlanıyor. Vücut ağırlığı suyun içinde azaldığı için, egzersizler sırasında yaralanma riski de sıfıra düşüyor. Eklemlere, kaslara zarar gelmiyor.

Omuz kemerini ve karın kaslarını çalıştırıyor

Kendinizi tartın


Dubaların ya da havuzun kenarına oturun. İki kolunuzla vücudunuzun sağına ve soluna destek yapın. Şimdi sırtınız dik duracak şekilde ağırlığınızı kollarınıza verin ve kendinizi yukarıya doğru kaldırmaya çalışın. Bu sırada oturma pozisyonunu bozmamaya dikkat edin. Bir süre böyle kalın. Sonra yavaş yavaş vücudunuzu aşağıya bırakın ve suyun içine girin. Bütün bu aşamaları üç kez tekrarlayın.

Beli, kolları ve göğüs dokusunu sıkılaştırıyor

Boks yapın


Beli, kollar ve göğüs dokusunu sıkılaştırıyor: İki ayağınızla yere basın. Bacaklarınızı kalça genişliğinde açın, dizlerinizi hafif bükün. Yumruk yaptığınız ellerinizi önce göğsünüzün önünde tutun. Dirsekleriniz, suyun üst yüzeyinin hemen altında olmalı. Şimdi iki elinizle, sırayla suyun hemen altında öne doğru yumruk atın. Bunu yaparken belinizle birlikte dönmeyi de ihmal etmeyin, ama ayaklar yerde kalmaya devam edecek, iki elinizle de 20'şer kez bu hareketi tekrarlayın. Aklınızda bulunsun: Yumruklar sıklaştıkça ve beldeki dönme hızlandıkça, duruşunuzun bozulmaması için daha çok güce ihtiyacınız olacak.

Sırt kaslarını güçlendiriyor

Ellerinizin üzerinde yürüyün!


Ellerinizi denizin ya da havuzun tabanına koyup şınav pozisyonu alın, ayaklar yerde, göğüs suyun içinde olmalı. Suyun içinde yürümeye başlayın. Hatta havuzdaysanız havuzun basamaklarını da çıkabilirsiniz. Bu esnada ayaklar suyun içinde rahatça salınmalı. Karın kaslarını gerin ve dimdik bir duruş sağlayın. Ellerinizle 10 adım atmanız ya da 10 basamak çıkmanız yeterli.

Vücudun her yerini çalıştırıyor

Tempolu yüzün


Yüzme dayanıklılığı artırıyor. Özellikle vücudun üst bölümünü ve göğüs kaslarını çalıştırıyor. Her stilde yüzün! Üç yüzme tekniğine de hakim olanlar kurbağalama, sırt üstü ve serbest stil yüzme tekniklerini sırayla uygulayabilir. Hareket akışının ahenkli olmasına dikkat edin. Kurbağalama yüzmeyi tercih ediyorsanız, havuzu 5-6 kez turladıktan sonra sırt üstü yatın. Bu ense ve omuz kaslarını rahatlatıyor. Ayrıca arada iki dakika, göğüs yüksekliğindeki suyun içinde koşun. Toplam 20-30 dakika yüzün.

Kol kaslarını güçlendiriyor

Alçalın ve yükselin


Bir elinizle denizin ya da havuzun tabanından destek alın. Diğer elinizi kolunuzu kırmadan, gergin bir şekilde havaya kaldırın. Bu hareketi yaparken kollarınız gibi bacaklarınız ve vücudunuz da gergin olmalı. Yere dayadığınız kolunuzu kırarak vücudunuzu alçaltın ve yükseltin. Hareketi 5 kez tekrarlayın. Sonra diğer kolunuza geçin ve aynı hareketi bu kolunuzla da 5 kez tekrarlayın.

Öneri ve bilgiler

Egzersiz süresi:
İdeali 20 dakikadır. Sonra vücut daha hızlı çalışmaya başlar. Süre 45 dakikayı aşmamalı.

Suyun sıcaklığı: Egzersiz yaparken suyun sıcaklığının 25-28 derece olması ideal. Daha yüksek olduğu takdirde kalp dolaşım sistemi kötü etkilenir, daha düşük olduğunda da kaslar kasılır. Çabuk üşüyenler suyun içinde koşarak ya da iki tur yüzerek önce ısınmalı.

Kullanılacak giysi: Spor yapmak üzere özel geliştirilmiş bikini ve mayolar egzersiz sırasında vücuda uyum sağlar. Gözleri kızaranlar için göz damlası koruyucu etki yapar. Alternatif olarak gözlük de kullanabilirsiniz.

Yüzme ve su içi dersleri: Pek çok spor merkezi ve havuzlarda, egzersiz dersleri veriliyor.
Yayın tarihi: 29.07.2004
854
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.