Sağlık

Stresi Azaltmanın 4 Kolay Yolu

Stresi Azaltmanın 4 Kolay Yolu

Daha dengeli bir hayat yaşarsanız, gerçek sizi ve önceliklerinizi daha kolay keşfeder; zaman, enerji ve barış dolu bir düşünce sistemi kazanırsınız. Size, hayatınızda basit değişiklikler yaratarak daha stressiz bir hayat yaşama şansı sunuyoruz.

1. E-mailinizi daha az kontrol edin.

Vaktimizin çoğunu emen kara delik, hiç şüphesiz e-mail. Birçok insanın sabah kalktığında yaptığı ilk iş e-mailini kontrol etmek oluyor. Eğer sizde bu dertten muzdaripseniz; işte saat başı ve evde sadece bir kez e-mailinizi kontrol ederek stresten uzaklaşabilirsiniz.

2. Önceliklerinizi listeleyin.

Zamanınızı daha iyi kullanabilmek için program yapın. Takviminize hafta boyunca yapmanız gereken ve yapmak istediğiniz işleri sıralayın. Bu işlerin içerisine ailenizle vakit geçirmeyi ve hatta spor saatlerinizi bile yazın. Vaktinizi daha planlı kullandıkça, hayır dediğiniz insan sayısı azalacak ve her işinizi stres olmadan halledebileceksiniz.

3. İşinize giderken egzersiz yapın.

Büyük şehirlerin en büyük sıkıntısı hepimizin bildiği gibi trafik. Çoğumuz, evle iş arasında saatlerimizi harcıyoruz. Günümüzün önemli bir bölümünü oluşturan bu zaman aralığını egzersiz yaparak değerlendirebiliriz. Arabanız olsa dahi, işinize gitmeden önce yolun bir kısmını yürüyüp toplu taşıma araçlarını kullanarak veya işinize bisikletle giderek bu zamanları daha iyi değerlendirebilirsiniz. Böylece iş stresinizin önceden önüne geçmiş olursunuz.

4. Daha küçük alanlarda yaşayın.

Küçük alanlar daha sıcaktır ve daha davetkardır. Size yetecek kadar odası olan küçük evleri seçmeniz daha az komplike ama dinlendirici bir ortamda yaşamanızı sağlar. Belki biraz uç gelebilir ama ev yerine teknelerinde kalmayı tercih eden insanların, dalga sesleri ve hafif deniz esintisiyle uyuduktan sonra güne ne kadar mutlu başladıklarını ve ne kadar stressiz yaşadıklarını tahmin edersiniz.


Yayın tarihi: 21.06.2002
778
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.