Mahmure

Sağlık

Diyet & Fitness

Stres ve Stres Atma Yöntemleri

Stres ve Stres Atma Yöntemleri

Aşırı stresin organların işlevini engelleyerek, yetişkinlerde dörtte bir oranında kalp hastalığına neden olduğu bildiriliyor.

Güney Carolina Psikoterapi ve Hipnoterapi Kliniği Başkanı Dr. Güngör Özbek, Ege Çağdaş Eğitim Vakfı tarafından düzenlenen toplantıda,"Yetişkinlerde Stres ve Stres Atma Yöntemleri" konulu konferansında, stresin hemen hemen bütün hastalıkların kaynağı olduğunu bildirdi.
Dr. Özbek, aşırı stresin, organların işlevini engellediğini vurgulayarak, Amerika'da yapılan bir araştırmanın, aşırı stresin, yetişkinlerde, dörtte bir oranında kalp hastalıklarına neden olduğunu ortaya çıkardığını anlattı.

Dr. Özbek, "Aşırı sabırsızlık, diş ve yumrukları sıkma, karşıdakine sürekli ters cevaplar verme, başkalarına çabuk kızma ve onları dinlememe, aniden kızıp küfretme, yerinde duramama, çok konuşma durumlarında, aşırı stres altındayız demektir. Psikolojik hastalıkların tamamı, fizyolojik hastalıkların da yüzde 60'ı stres kaynaklıdır" dedi.

Stresin Kaynakları

Çalışma hayatı, evlilikte ve kişisel ilişkilerde yaşanan sorunlar, zaman baskısı altında boğulma ve kendisini yetersiz bulmanın stres yaratacak "iç çatışmalara" neden olduğunu belirten Dr. Özbek, hayal kırıklığı, beklentiler, trafik ve gürültünün de stres kaynağı oluşturduğuna işaret etti.

Stres Atma Yöntemleri

Dr. Özbek, stresi atmanın en güzel yolunun, "saatte 6 kilometre hızla yürümek" olduğunu bildirerek, "Beyin, yürüyüş sırasında endorfin salgısını üreterek, vücudu dinlendiriyor" dedi. Bir diğer stres atma yönteminin de "pozitif düşünmeyi öğrenmek" olduğunu bildiren Dr. Güngör Özbek, negatif düşüncenin beyini olumsuz yönde etkileyerek stres yarattığını söyledi.

Dr. Özbek, yoga, meditasyon, hipnoz ve gevşeme gibi tekniklerin de stres atma yöntemleri olduğunu kaydetti. Tabiat şartları ve ekonomik koşulların ağırlaşmasına paralel olarak stresin de arttığına dikkati çeken Özbek, yine Amerika'da yapılan bir araştırmanın, doktora gidenlerde sorunlarının yüzde 90'ının strese bağlı olarak geliştiğini ortaya koyduğunu söyledi.
Yayın tarihi: 01.04.2002
1125
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.