Sağlık

Stres Bağışıklık Sistemini Zayıflatıyor!

Stres Bağışıklık Sistemini Zayıflatıyor!

Bağışıklık sisteminin düzenli çalışmasını engelleyerek vücudun zayıf noktalarını etkileyen stresin, pek çok hastalığı beraberinde getirdiği belirtildi. Sağlık Bakanlığı'nın yayın organı Sağlık 2000'de stresin etkilerine yer verilerek, stresin; migren ağrıları, sık sık tuvalete gitme ihtiyacı, karın ağrıları, ishal ya da kabızlık gibi sorunlara neden olduğu kaydedildi.

Dergide, stresin çocuk yaşta başlayan ve yetişkinlik çağına kadar devam eden etkileri ile ilgili şu saptamalara yer verildi:

"Öğrencilik döneminde strese girdiği için karnı ağrıyan çocukla aileleri ilgilenmemişse, bu çocuklar yetişkinlik çağında çok daha şiddetli karın ağrısı çekebilirler. Endişeye neden olan bir durumla karşılaşıldığı zaman, vücudun sağlık sorunlarıyla savaşma yeteneği azalır. Beyinde yer alan hipotalamus adrenalin, cortisol ve diğer stres hormonlarını salgılar. Bu hormonlar, kan şekerini, kalp atışlarını ve vücut ısısını artırır. Sanki vücut birden hareket edecekmiş gibi kaslar kasılır.
Vücudunuzda hangi nokta zayıf ise, orada bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Zonklama şeklinde baş ağrısı, ishal ya da mide krampları belli başlı belirtilerdir. Bağışıklık sisteminin düzenli çalışmasını stres engeller. Bu yüzden vücuda giren virüsler faaliyete geçip çeşitli hastalıklara neden olabilirler. Sterese giren kişilerin sırt ve boyun ağrılarından yakınmaları bir rastlantı değildir".

Baş ağıraları, ishal, idrar tutamama, kaşıntı, sivilce, çene boyun ve sırtta ağrı, kalıp çarpıntısı, göğüs ağrısı, nabız atışılarının hızlanması, düzensiz adet kanamaları, cinsel isteği kaybetme, depresyon, endişe, kısa süreli bellek kaybı ve kararsızlığın stresin etkileri olduğu bildirildi.
Yayın tarihi: 12.11.2001
750
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.