Sağlık

Spor yapanlar, dikkat!

Spor yapanlar, dikkat!

Havaların ısınmasını fırsat bilerek spora başlayanlarınız var mı? Spora yeni başlayanlar ve spor tutkunu olanlar sakatlıklardan kaçınmak için bu haberimizi mutlaka okumalılar...

Spor yapanlar, dikkat!
International Hospital Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Sezgin Sarban, spor yapmanın bilinçli yapılırsa faydalı olduğunu, uzay yürüyüşü (ayakta yüksek eğimle pedal çevirmek), step (basamak çıkmak), bisiklet ve spinning (bisikletle yapılan bir egzersiz) sporlarının dizlerde aşırı zorlanma, yüklenmeyle birlikte diz eklemlerine zarar verdiğini söylüyor.

SIFIR EĞİMLE SPOR FAYDALI
Orta ve ileri yaş grubunda diz kapağına çok yük binmemesini istediklerini, spor salonlarında sık yapıldığı üzere yüksek eğim verilerek yapılan sporların dizdeki "Patellofemoral" eklemine aşırı yük bindirdiğini belirten Doç. Dr. Sezgin Sarban, "Diz kapağının altında bulunan eklemde kıkırdak zorlanmaları oluyor. Dizi bükünce patellofemoral eklemi zorlanıyor, ön diz ağrısı ortaya çıkıyor. Hatta bu zorlanma ve yüklenme nedeniyle kişi antrenmanı bırakmak zorunda kalıyor" diyor.

Aynı şekilde pilates ve yogada da dizi zorlayarak yapılan hareketlerin olduğunu, eğitmenlerin bu konuda gereken uyarıları yapmalarının önemli olduğunu ifade eden Doç. Dr. Sezgin Sarban, şu bilgileri veriyor:

"Vücudun kendi ağırlığını kullanarak yapılan germe egzersizlerinde bile eklemler zorlanınca bırakmak, ısrarcı ve inatçı bir tutum içinde olmamak gerekiyor. Aynı şekilde koşu bandında spor yaparken, belli bir tempoda, eğimi çok artırmadan yürüyüş yapılmalı ve saat 5-6 km sınırlarında kalınmalıdır. En doğru egzersiz biçimi, vücudu gerektiği şekilde ısıttıktan sonra, her bir kasın doğru şekilde çalıştırılmasıdır. Her bir kasımız için kondisyoner eşliğinde kaldırabileceğimiz, alabileceğimiz bir yük miktarı var. Belli tekrarlarla bu ağırlıkları kaldırmak faydalı olacaktır."

Yayın tarihi: 07.06.2011
3652
YORUMLAR

Bisiklet üzerinde yapılan spinning sporunun sağlıklı olmadığını ben de düşünüyorum. Spor bilinçli bir şekilde yapılırsa sağlıklı olur.

nahided72 09.06.2011 14:04:47

bana biraz gec kalinmis bir yazi bilincsizce yaptigim spor sonucu bel fitigi cikti ahh aklim ahh

mobil kullanici 08.06.2011 20:22:13

SİE

HASAN DABAK 08.06.2011 13:09:24

çokgüzelsiniz

yahyademiroğlu 07.06.2011 19:06:30
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.