Sağlık

Spor salonunu seçerken

Spor salonunu seçerken

İnsanların hayallerini süsleyen projelerin başında ormanın içinde veya göl kenarında bütün ihtiyaçlarının karşılanabileceği bir ev gelmektedir. Bu yerde balık tutmak, yürüyüş yapmak, bahçeyle uğraşmak, kısaca bedensel egzersizle ve temiz hava ile bütünleşen bir hayatı özlemekteyiz.

Günümüzde insanlar üstlendikleri sorumluluklardan veya doğayla baş başa kalabilecekleri bedensel egzersiz yapacakları alanların azlığından dolayı egzersiz yapamamaktadırlar.

Metropollerde doğru ve sağlıklı egzersiz şartları spor salonları tarafından sağlanmaktadır. Yapılan egzersizin kişiye uygunluğu kadar egzersiz yapılan tesisin hijyen şartları da önemlidir. Spor salonunda çalışmak için verilen ücretin dışında verilen hizmetin kalitesi çok önem taşımaktadır.

Motivasyon önemli

Egzersiz salonlarına gittiğinizde dikkat edeceğiniz noktalar ise şöyle:

• Gideceğiniz egzersiz salonunun yararlanacağınız bölümünde bulunan aletlerin adedi ve kalitesi sizin sağlınız ve motivasyonunuz açısından önemlidir. Çünkü alet sayısı az ise yapacağınız egzersiz için çok zaman kaybediyorsanız bu sizin motivasyonunuzu olumsuz yönde etkileyecektir.

• Egzersiz salonunun havalandırması yeterli düzeyde olmalıdır. Egzersiz yapılmayan şartlarda havalandırması iyi olan bir salonda egzersiz yapıldığı zaman temiz hava bulunmuyor ise bu salonda egzersiz yapmak sağlık açısından çok faydalı olmayacaktır.

• Salonun dizaynı, ışıklandırması insanları sıkmayacak ve rahatlık verecek durumda olmalıdır.

• Egzersiz yapmaya gelen insanların sağlıklarıyla ilgilenen ve onlara egzersiz programı hazırlayacak eğitmenlerin konularında eğitim görmüş olmaları gerekmektedir.

• Egzersizden sonra kullanacağınız duş ve diğer ünitelerin temizliğine dikkat ediniz.

• Kaslarınızın rahatlaması için yaptıracağınız masajı yapan kişinin konusunda uzman olmasına dikkat ediniz.

• Egzersiz salonunun ulaşımının merkezi bir yerde olması zaman kaybını önleyeceğinden çok önemlidir.Bu şartları bünyesinde barındıran egzersiz ve spor salonlarında gönül rahatlığı içerisinde çalışabilirsiniz. Böylece hem sağlığınızı daha iyi bir düzeye taşımış hem de psikolojik yönden yaşantınız içerisinde oluşan streslerden kurtulmuş olursunuz.
Yayın tarihi: 18.12.2005
544
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.