Sağlık

Spor mu, egzersiz mi?

Spor mu, egzersiz mi?

İnsanın fiziksel ve ruhsal yönden sağlıklı olabilmesi için, öncelikle bedeninin formda olması gerekiyor.

Günlük yaşamı kolaylaştırıcı araba, çamaşır ve bulaşık makinası gibi araçlar icat edilmeden önce, günlük yaşantımızdaki bu işlerle uğraşmak, bedeni sağlıklı ve zinde tutmaya yeterliydi. Fakat, günümüzde fiziksel kas gücünün yerini beyin gücü aldığından; vücudumuzun hareket alışkanlığı ve ritmi azaltmıştır. İnsanlığın bu eğiliminin devam etmesi, sağlıksız kuşakların oluşmasına neden olacaktır. Bu eğilime dur demenin zamanı gelmiştir. Öyleyse, neler yapabiliriz? Herkesin kendi yaş, cinsiyet ve durumuna göre yapabileceği şeyler vardır. Sağlıklı, formda ve zinde bir bedene sahip olabilmeyi, spor ve egzersiz yaparak sağlayabiliriz.

Bedensel uygunluk ve formda olma kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Kimileri için, bunun manası; ağrısız, sızısız hareket edebilmek iken, bir diğeri için anlamı, gün boyu çok yoğun çalışıp, akşam da gece yarılarına kadar dans edebilmek için gerekli gücü ve kuvveti kendinden bulma isteğidir. Nasıl tanımlanırsa tanımlansın, formda olmanın anlamı, "Kendimi çok iyi hissediyorum" diyebilmektir. Formda ve sağlıklı bir insan; iyi bir dış görünüşle beraber, streslerinden, günlük yorgunluklarından kurtulabilen, yaşamdan mutluluk duyan ve etrafındaki insanlarla mutluluğunu paylaşabilen kişidir.

Sağlıklı ve formda bir kişi, bu özelliklerini, kas kuvveti ve dayanıklılığı yerinde, esnek, şişmanlık derecesinde yağa sahip olmayan, kalp ve damar sisteminin dayanıklı oluşuna borçludur. Öyleyse, bu özellikler nelerdir ve nasıl kazanılır? Tek tek görelim.

Kas kuvveti ve dayanıklılık

Kas kuvveti, kasın bir kasılmada sarfettiği güç ile ölçülür. Kas kuvvetini, günlük işlerimizi yaparken, acil durumlarda kaldığımızda veya sportif aktiviteler sırasında kullanırız. Düzenli yapılan ağırlıkla çalışma, yay çekme, şınav, mekik ve barfiks gibi hareketler kas kuvvetinin gelişmesine katkıda bulunur.
Yayın tarihi: 09.12.2006
3432
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.