Sağlık

Sonsuzlukta yüzmek: Yoga

Sonsuzlukta yüzmek: Yoga

Beden, zihin ve ruh üçlüsünün nirvanaya yol alışı. Kuşusel iç yolculuğun sonunda, evrene ve yaşama bakış açısını değiştirmek. Tanrısal doğayla kendi iç saatinizin o müthiş uyumu. Yaz aylarını bedeninizde hissetmeye ve bunu ruhunza taşımaya hazır mısınız? Son zamanların en gözde felsefelerinden olan yoga, artık kadınlar arasında çok moda. Doğanın en gizli kalmış köşelerinde, gözlerinizi kapadığınızda hayal ettiğiniz imgelerle yoga yaparak, formda kalabilir, kaslarınızı harekete geçirebilir hatta birçok hastalıktan bile kurtulabilirsiniz.

Son zamanların belki de en çok konuşulan tatil felsefesi; yoga. Bu felsefe, önceleri yalnız rahiplere özgüyken, artık 2000'li yıllarda bütün dünyayı kasıp kavuruyor. Amerika'dan Doğu ülkelerine kadar yayılan yoga, artık Türkiye'de de birçok kişi tarafından keşfedilmiş durumda. 1960'larda hippilerin sık sık uyguladığı bu transal yolculuk, günümüzde özellikle kadınlar tarafından büyük ilgi görüyor. Neden mi? Yoğun iş temposu, aile içi sorunlar, çocuklar, stress v duygusal problemler derken, kadınlar rahatlamanın yollarını keşfetmek için farklı bir dünyanın kapılarını aralıyorlar.

Kış aylarında belirli merkezlerde yoga yapan kadınlar, yaz aylarının gelmesiyle açık mekanlarda bedenlerinin ve ruhlarının birleşmesine şahit oluyorlar. Amerika Central Park'ta, Bodrum Gölköy Yoga Tatil Köyü'nde ya da Kemer Country'de olsanız da farketmez, yoga dünyanın her yerinde aynı sistemle yapılıyor. İhtiyacınız olan tek şey; zihinle gövdenin uyumu.
Sağlıklı bir vücut ve zihin için yoganın şartk olduğunu Kabul eden insanlar, kendilerini bu disiplinin içine sokuyorlar. Aslında hepsinin amacı aynı; stresi yenmek, sıkıntıyı ve gerilimi gidermek, ruhen ve bedenen sağlıklı olmak, her daim zinde bir hayat yaşamak.

Duruşun ve doğru nefes alış-verişinin önemli olduğu, farklı pozisyonlarla konsantre olunan yogada, vücudun belirli bölgesindeki enerji akımı bütün bedeninizi sarıyor. Zihni sakin tuttuğunuz sürece vücut da kendini sakin hissediyor. Zihin çok gerginse, vücudunuz da kasılıyor. Kısacası yoga en etkili gevşeme yöntemi.

Yoga ve Beslenme:

Yoga, her ne kadar beden ve zihnin uyumunu yansıtsa da, yoga yaparken beslenmenin önemi de çok büyük. Yoga açısından beslenme her şeyden once, yapay besinlerden çok doğal baslanmaya yönelik. Gövdenizi çalıştırdığınız zaman beslenmeyi de buna gore uygulamanız gerekiyor. Yoganın tek düşmanı ise sigara ve içki. Yoga yapanlar özellikle bitkisel kökenli beslenmeye çok önem veriyor. Özellikle Batı'da yoga yapılırken vejeteryan beslenme tercih ediliyor. Yogiler, bitkisel proteinleri almak isteyenler için, barbunya, mercimek, fındık, fıstık ve ceviz öneriyorlar. Aynı zamanda beyaz ekmek yerine çavdar ya da kepekli ekmek, kırmızı et yerine de beyaz et yemek, yoganın felsefesine uygun düşüyor. Çay ve kahve, içerdikleri kafein nedeniyle stress yaratan içeceklerin başında geldiği için yoga yapanlara tavsiye edilmiyor. Çünkü bedende gereksiz ağırlık yapan içecek ve yiyecekler yoga yapmayı zorlaştırıyor. İçki ve sigaradan kurtulmak isteyenler de yogaya başlıyorlar. Sigara ve içkiyi doğuran nedenlerin başında ruhsal rahatsızlıklar olduğu için, yoga sayesinde bu alışkanlıklardan da vazgeçiliyor.

Yaşanan anı yakalamak

İnanmak, sabır ve disiplin. Hayata farklı bir pencereden bakabilmek ve yaşamı bir başka biçimde Kabul etmek. Yoga yapan herkes, bu felsefeyle Julia Roberts gibi formunu koruyor ya da Sting gibi cinsel gücünü arttırıyor. Özellikle ostropoz, enopoz rahatsızlıkları, kireçlenme, migren, adet dönemi ağrıları, kısırlık, astım, romatizma, kanser ve stress için yararlı olan yoga, beden üzerinde tam ber hakimiyet sağlıyor. Bu felsefe ile kadınlar kendi bedenlerinden de hoşnut oluyorlar. Omuzlarında, bellerinde sorunlar olanlar, bacaklarının ağrımasından şikayetçi olanlar, baş ağrılarından ve sırt kasılmalarından kurtulmak isteyenler de yoga ile hayat bulanlar arasında. Yoga'nın içine girdiğimizde farklı bir dünyanın kapılarının aralandığını görüyorsunuz. Normal bakış açınızı dünyüdü bırakıyorsunuz yoga yaparken. Yoga, zihninizin sürekli açık kalmasını sağlıyor. Yoğunlaşmak bazen dakikalarca sürerken bazen de saatlerce sürebiliyor. Ama önemli olan, Doğu öğretilerinin ortak çizgisini yakalak; anı yaşamak. Ne geçmişi ne de geleceği düşünmeden yaşadığınız anı yakalam yoganın asıl amacı.

Yoga Merkezleri:

The Marmara İstanbul: 0212 251 46 96

Hillside City Club: 0212 257 78 22

Kemer Country Club: 0212 239 70 10

Mamarishi Birleşik Alan Teknolojisi Derneği: 0212 235 02 28

Lilla: Yogi Doda 0532 272 04 07

İstanbul Amerikan Kolejleri Mezunlar Derneği: 0212 257 88 34/35

Evrensel Enerji Merkezi: 0212 260 25 89

Gölköy Health&Yoga Holidays: 0252 357 72 07
Yayın tarihi: 21.08.2003
888
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.