Sağlık

Somon yiyip melisa için!

Somon yiyip melisa için!

'Panik Atak' adlı kitabın yazarı Psikiyatrist Dr. Nihat Kaya bu hastalıkla ilgili merak edilen soruları yanıtladı.

Beslenme alışkanlıklarımız panik atağı etkiliyor. Dr. Nihat Kaya uyarıyor: Çok yemeyin ama aç da kalmayın. Bol bol somon tüketin. Melisa ve papatya çayı için!..

'Panik Atak' adlı kitabın yazarı Psikiyatrist Dr. Nihat Kaya bu hastalıkla ilgili merak edilen soruları yanıtladı:

• Bazı yiyecekler panik atağı tetikler mi?
Evet. Yeme-içme alışkanlıkları da panik atağı yakından ilgilendirir. Örneğin uzun süre aç kalmak, kan şekerini düşürür. Bu arada çarpıntı, ağız kuruluğu, terleme, sinirlilik ortaya çıkar. Dolayısıyla açlık-yokluk durumu ya da ne yiyip içildiği panik ataklarla yakından ilişkilidir. Panik atak hastalarına bol bol somon yemelerini ayrıca melisa ve papatya çayı gibi sakinleştirici içecekler tüketmelerini öneririm. Asla tok karınla yatmamaya ve aç kalmamaya da özen göstersinler.

• Panik atak bozukluğunda kolesterol yükselir mi?
Panik atak hastalarının yüzde n0'ında kolesterol yükselebilir. Sebebi aşırı strestir. Kolesterolü yüksek kişilerin kaygı düzeyleri de yüksektir. Panik atak tedavisiyle kolesterol normale iner. Bu durumu çok dert etmeye ve üzülmeye gerek yoktur. Kolesterolü düşürmek için panik atak tedavisine ek olarak 6 ay boyunca bir çorba kaşığı taze öğütülmüş keten tohumu yiyebilirsiniz. Günde 5-6 tane ceviz ya da 6-8 adet çiğ badem yemek de kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. Tabii ki haftada 3 gün birer saatlik yürüyüşü de ihmal etmemelisiniz.

Sakın dalga geçmeyin!

• Panik atak hastalığı olanların yakınları neler yapmalı?
Hastalara asla, 'Bir şeyin yok' ya da 'Evham yapıyorsun' gibi laflar etmeyin. Panik, kişinin kontrolü dışındadır. Bu yüzden onu anlamaya çalışın. Fiziksel muayene ve tetkiklerde bir şey saptanmayınca hemen bir psikiyatra başvurmasını sağlayın. Onu eleştirmeyin, küçük düşürücü ya da zorlayıcı davranışlarda bulunmayın. Hastalık kontrol altına alınana kadar ona yardımcı olun. Hastanızı zorlayarak, korktuğu durumlarla yüz yüze getirmeyin. Örneğin; bunlardan korkan birini seyahate yollamayın, asansöre binmeye zorlamayın ya da kalabalık alışveriş merkezlerine sokmaya çalışmayın. Hastanın yanında kesinlikle sağlık haberleri okumayın. Hastanın rol yaptığını, kendini naza çektiğini düşünmeyin. Hastayı can kulağıyla dinleyin ve ona yardımcı olmaya çalışın. Sabırlı olun. Panik atak mutlaka kontrol altına alınabilir bir durumdur.

Yayın tarihi: 02.11.2007
1554
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.