Sağlık

Soğuk Hava Yüz Felci Riskini Artırıyor

Soğuk Hava Yüz Felci Riskini Artırıyor

Trakya Üniversitesi Nöroloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Yahya Çelik, yüz felcinin başlıca nedeninin soğuklar olduğunun tahmin edildiğini belirterek, bundan korunmak için kışın yüzün soğuktan korunması gerektiğini söyledi.

Yüz felcinde gözlerin kapanabildiğini, ağızda ve yüzün değişik yerlerinde kaymalar meydana geldiğini bildiren Çelik, şöyle konuştu:

"YÜZ FELCİ BİR ANDA OLUYOR"

"Yüz felcinin başlıca sebebinin soğuklar olduğu tahmin ediliyor. Yüz çok fazla soğuğa maruz kalan bir bölgedir. Soğukların yüzdeki virüsleri tetiklediği ve virüslerin sinir uçlarında ödem oluşturduğu tahmin ediliyor. Zaten uygulanan tedavi de bu yönde oluyor. Yüz felci yaşayan hastaların yüzde 60'ı bir ay içinde tamamen iyileşebiliyor. Yüzde 30-35'inin iyileşmesi ise bir aydan fazla bir süreyi alabiliyor. Kalan yüzde 5'inde yüz felcinde meydana gelen aksaklıklar devam ediyor. Yüz felci bir anda oluyor. Daha önceden belirlenmesi çok zor. Belirtileri ise yüzdeki değişiklikler."

"OTOMOBİL KULLANILIRKEN CAM AÇILMAMALI"

Çelik, yüz felcinden korunmak için, kış dönemlerinde yüzün soğuktan korunması gerektiğini belirterek, "Dışarı çıkarken atkımızı ve şapkamızı takmalıyız. Vatandaşlarımız otomobil kullanırken camları açmasınlar. Rüzgâr yüze geldiğinde yüz felci yapabilir" dedi.

Çelik, yüz felci geçiren hastaların hemen hastaneye gitmesi gerektiğini belirterek, yüz felci geçirenlerin sakız çiğnemeleri ve sık sık yüz kaslarını çalıştırıcı egzersizler yapması gerektiğini kaydetti.
Yayın tarihi: 16.12.2002
642
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.