Sağlık

Sizin Alerjiniz Hangisine?

Sizin Alerjiniz Hangisine?

Sigara, stres, iklimdeki beklenmedik ani değişiklikler, gelişigüzel kullanılan ilaçlar ve kozmetikler, sağlıksız şehirleşme gibi faktörler, alerjik hastalıkların artışından sorumlu tutuluyorlar. Peki, ya siz kendinizi alerjik reaksiyonlardan nasıl koruyacağınızı biliyor musunuz?

Evet, mevsimi geliyor! Polen mi, ilaç mı, toz egzersiz mi? Sizin alerjiniz hangisine? Nasıl önlem almalısınız? İşte cevapları!!

Polen alerjisi

· Kapı ve pencereleri sıkıca kapatın. Özellikle sabahın erken saatlerinde pencereleri açmayın.
· Evde ve arabanızda polen filtreli klimalar kullanın.
· Evinizdeki polen miktarı çok fazla ise hava temizleyicilerden yararlanın.
· Polenlerin atmosferde yoğun olarak bulundukları zamanlarda (sabahın erken saatleri, sıcak kuru ve fırtınalı havalar.) dışarı çıkmamaya özen gösterin. Mutlaka dışarı çıkmanız gerekiyorsa, ağzınızı ve burnunuzu koruyan maskelerden yararlanın.
· Dışarıda mutkala güneş gözlüğü kullanın. Eve geldiğinizde gözlüğünüzü bol suyla yıkamayı sakın unutmayın.
· Saçlarınızı yatmadan önce yıkamayı ihmal etmeyin. Çünkü çok miktarda polen saçlarınıza yapışmış olabilir.
· Günlük kıyafetlerinizi eve gelir gelmez, yatak odası dışında bir yerde hemen değiştirin.

Egzersiz alerjisi

Egzersiz alerjisi; yorgunluk kaşıntı hissi, cildin kızarması, tansiyon düşüklüğü, bulantı ve kusma gibi çeşitli belirtilerle kendini gösteriyor.

· Egzersizden önce antihistaminik türü ilaç almanızın yararı olabilir, ancak bunların alerjiyi tamamen önleyeceğini düşünmeyin.
· Alerjini erken belirtilerini (yaygın sıcaklık ve kaşıntı hissi, ciltte kızarma) bilin ve bunlar ortaya çıktığında egzersize hemen son verin.
· Çok sıcak ve nemli havada egzersiz yapmaktan kaçının.
· Yemek yedikten veya ilaç aldıktan sonra 4-6 saat geçmeden egzersiz yapmayın.
· Egzersiz yaparken yanınızda birinin bulunmasına özen gösterin.

İlaç alerjisi

İlaç alerjisi sanılanın aksine, ilacı kullanan kişilerin çok az bir kısmında ortaya çıkıyor. Ancak ender de olsa ölümle sonuçlanabileceği için çok dikkatli olunmalı. İlacı ilk kez kullanmaya başlayanlarda, alerjik reaksiyonlar genellikle bir hafta sonra görülmeye başlıyor. İlaç alerjisi her türlü ilaçla, hatta ağr kesiciler ve vitaminlerle bile oluşabiliyor. Deri döküntüleri, ateş, eklem ağrıları, lenf bezlerinde şişme, bulantı, kusma gibi şikayetler belirtilerin sadece birkaçını oluşturuyor.

· Özellikle penisilin türü ilaçlara karşı alerjiniz olup olmadığını tespit etmek için tedaviden önce mutlaka test yaptırın.
· Gereksiz yere, uygun olmayan dozlarda ve düzensiz ilaç kullanımından kaçının.
· Hafif yakınmalarınız bile olsa ilaç tedavisini mutlaka bırakın.
· İlaç alerjiniz olduğundan tüm çevrenizi (aile ve iş ortamı) haberdar edin.
· İlaç alerjiniz olduğunu belirten bir belge taşıyın. Bu belgeye, alerjik olduğunuz bütün ilaçların adını yazan bir liste ekleyin.

Besin alerjisi

Besin alerjisi; vücudun bazı yerlerinde kızarma, kaşıntı ve dökünütlerle kendini belli ediyor. Ancak bazı kişilerde alerji çok daha ciddi bir tabloyla seyredebiliyor. Öyle ki dudaklarda şişme, nefes darlığı hatta ölümle sonuçlanabiliyor.

· Alerji yapan besinlerden kaçının.
· Eğer alerjiye katkı maddesi neden oluyorsa, içinde bu maddenin bulunduğu besinleri tüketmeyin.
Yayın tarihi: 08.04.2002
911
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.