Sağlık

Şişmanlık, Kalp Krizine Neden Oluyor!

Şişmanlık, Kalp Krizine Neden Oluyor!

Şişmanlığın kalp krizinin oluşumunu hızlandırdığı saptandı. Mayo Klinik uzmanları, sadece şişmanlığın, yaşlılarda kalp krizi riskini 3.6 yıl içinde doğurabildiğini açıkladı. Araştırmacılar, şişman insanların normal kilolu insanlara göre, 8.2 yıl daha erken kalp krizi geçirebildiklerini belirledi.

Doktorlara göre, bir insan kalp krizi geçirmeye meyilli, şişman veya fazla kilolu ise kalp krizi erken yaşlarda meydana gelebiliyor. Şimdiye kadar şişmanlığın, diğer risk faktörlerinin yanı sıra kalp krizine, yüksek tansiyona, şeker hastalığına ve kolesterole neden olduğunun bilindiğine değinen araştırmacılar, yeni araştırmada, fazla kiloların, kalp krizinin oluşmasında tek başına rol oynadığını saptadıklarını açıkladı.

3 gruba bölünen kalp krizi geçirmiş 906 denek üzerinde araştırma yapıldı. Kilo ve boya göre hesaplanan vücuttaki yağ oranı fazlalığı 25'in altında olan ve normal kilolu sayılan kalp krizi geçirmiş deneklerde, yaş ortalaması 73 olarak belirlendi. Bu oran 25-30 arasında olan kalp krizi geçirmiş deneklerin yaş ortalaması 67, söz konusu oran 30 ve üzerinde olan denekler arasındaki yaş ortalaması ise sadece 62 olarak belirlendi.

Vücuttaki kilo fazlalığına göre insanların daha erken yaşlarda kalp krizi geçirme riski taşıdıkları kaydedildi. Uzmanlar, fazla kilolu insanların paniğe kapılmamalarını, sadece kilo vererek, kalp krizi geçirme riskini azaltabileceklerine işaret ettiler. 1995 yılında açıklanan 12 yıllık bir araştırma sonucunda, şişman kadınların kilo vererek, ortalama yaşam süresini artırdıkları belirlenmişti.
Kilo vermenin kolay olmadığına da işaret eden araştırmacılar, insanların her zaman aynı kiloda kalabilmeyi kontrol etmeleri ile şişmanlığın önüne geçebileceklerini açıkladı.

Şişmanlığın önlenmesi için, günlük alınan kaloriye dikkat edilmesinin önem taşıdığı kaydedildi.
Konuyla ilgili araştırma raporu, ''Clinical Cardiology'' adlı derginin Ağustos sayısında yer aldı.
Yayın tarihi: 13.08.2001
1367
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.