Sağlık

'Şişmanlık' ikinci korunabilir ölüm nedeni

'Şişmanlık' ikinci korunabilir ölüm nedeni

ABD'nin Campbell Soup şirketi Ar-Ge uzmanı Dr. James Brooks, obezitenin ikinci korunulabilir ölüm nedeni olduğunu söyledi

Obezitenin ABD'de de önemli sağlık sorunu olmaya başladığını ve bugün için sigaradan sonra ikinci "korunulabilir ölüm nedeni" olduğunu vurgulayan Dr. Brooks, obeziteyle ilişkili sağlık harcamalarının ABD'de yıllık 90 milyar doları aştığını söyledi.

ABD'de yetişkinlerin yüzde 65'inin, çocukların da yüzde 20'sinin fazla kilolu ya da obez olarak tanımlandığını dile getiren Brooks, şunları söyledi: "Yetişkin nüfusun yüzde 69'unun fazla kilolu olarak sınıflandırıldığı Yunanistan, diğer Avrupa ülkeleri arasında başı çekmektedir. Avrupa'da çocukların kilolarını düşürebilmek için şişmanlık kampları organize ediliyor. 2000 yılı verilerine göre Türkiye'nin değerleri yüzde 25 ile nispeten küçük olmasına karşın, problem hızla büyümeye başlamıştır."

Obezitenin ABD'de de önemli sağlık sorunu olmaya başladığını ve bugün için sigaradan sonra ikinci "korunulabilir ölüm nedeni" olduğunu vurgulayan Dr. Brooks, obeziteyle ilişkili sağlık harcamalarının ABD'de yıllık 90 milyar doları aştığını bildirdi.
Yayın tarihi: 19.01.2004
445
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.