Sağlık

Şişmanlık Hastalıklara Zemin Hazırlıyor

Şişmanlık Hastalıklara Zemin Hazırlıyor

Uzmanlar, şişmanlığın çok sayıda hastalığa zemin hazırladığına dikkat çekiyor. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji Ve Metabolizma Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Göksun Ayvaz, şişmanlığın, "vücutta olması gerekenden fazla yağ dokusu birikmesi hali" olduğunu bildirirken, fazla kilolu olmaktan farklı bir kavram olduğuna dikkat çekti. Ayvaz, "Şişmanlık bugün için estetik bir sorun olmaktan çok bir hastalık olarak kabul edilmektedir" dedi.

Ayvaz, yağ dokusunun iç organların çevresinde birikmesi durumunda şişman kişide kilo fazlalığına bağlı olarak bazı hastalıkların görülme oranının çok daha fazla olduğunu kaydetti. Ayvaz, şişman kişilerde tansiyon yüksekliği, şeker hastalığı, kalp ve beyin damarlarında tıkanma ve buna bağlı olarak kalp krizi ve felç geçirme ihtimalinin şişman olmayan ya da şişman olup da yağ dokusu karın dışındaki bölgelerde (örneğin bacak, kol gibi) biriken kişilere göre çok daha fazla olduğunu söyledi.

Şişmanlığın, kalp-damar sisteminde damar sertliği, kalp damar hastalıkları ve kalp krizi, kalp yetmezliği, tansiyon yüksekliği, beyin kanamaları ve felç gelişmesine yardımcı olduğunu bildiren Ayvaz, "Yine şişman kişilerin kan kolesterol ve trigliserid denilen yağlarının genellikle yüksek olduğu görülür. Bu da damar sertliğini artırıcı bir etkiye sahiptir" dedi.

ERKEKLERDE CİNSEL İSTEKSİZLİĞE NEDEN OLUYOR

Şişman kız çocuklarında erken ergenlik ortaya çıkabileceğini, erişkin kadınlarda ise şişmanlığın tüylenme, adet düzeeçlenme, eklem iltihapları, topuk dikeni, bel fıtığı ve gut hastalığı, kilo arttıkça ortaya çıkma ihtimali artan durumlardır" bilgisini verdi.

Ayvaz, şişman kişilerin sosyal yaşamdan izole olmak isteyebileceğini belirtirken, aşağılık duygusunun gelişebileceğini, alkol alışkanlığında artma, fiziksel aktivitede azalma görülebileceğini söyledi.
Yayın tarihi: 06.02.2002
579
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.