Sağlık

Şişmanlık birkaç yıl içinde sona mı erecek?

Şişmanlık birkaç yıl içinde sona mı erecek?

18 yıldır şişmanlığın tedavisini bulmak için araştırmalar yapan Prof. Hotamışlıgil, şimdi büyük ses getirecek bir buluşa imza atmak üzere.

Formsante'nin nisan sayısında geçen yıl dünya basınında "şişmanlığın genini bulan Harvard'lı Türk bilim adamı" olarak manşetlerde çıkan Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil'le yapılan geniş bir röportaj yer aldı.

Şu ana kadar şişmanlık, şeker ve kalp hastalıklarına yol açan toplam 6 gen bulan Prof. Hotamışlıgil, bulduğu son 2 gen üzerinde yapılacak değişiklikler başarılı olursa şişmanlığa önümüzdeki birkaç yıl içinde tedavi imkánı doğacağını söyledi.

Harvard Üniversitesi Genetik ve Kompleks Hastalıkları Bölümü Başkanı olan Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil'in buluşları, şişmanlığın tedavisine yönelik büyük bir umut ışığı yaktı. Bu iki gen üzerinde oynandığı takdirde insanların yiyip yiyip kilo almayacağı günlerin çok yakın olduğu belirtildi. Prof.Dr. Gökhan Hotamışlıgil ve ekibi, bu gendeki bozukluklardan yola çıkarak şimdi yeni bir buluşa adım atmak üzereler.

Birkaç yıl içinde

Hotamışlıgil'in tıp dünyasında büyük ses getirecek tek çalışması bu değil. Fareler üzerinde yaptığı deneyler sonucu, bu genlerle oynandığı takdirde şişmanlık ve bunun yol açtığı kalp, şeker ve astım hastalıklarının da önlenebileceğini tespit etti. Peki tüm bunlar ne anlamı geliyor? Hotamışlıgil'e göre, eğer bu çalışmalar insana uygulanabilir tedavi yöntemlerine dönüştürülebilirse önümüzdeki yıllarda şişmanlığın ve beraberinde oluşan hastalıkların tedavisi mümkün olabilecek.

Yayın tarihi: 01.04.2004
473
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.