Sağlık

Şişmanlığa 'vakum'

Şişmanlığa 'vakum'

Dünyada dört kişiden birini etkileyen şişmanlığa karşı yeni umut. Kansere karşı kullanılan bir yöntem, deneylerde fazla kiloları bir ay içinde yok etti

Kanserle savaşmak için kullanılan bir yöntem, fazla yağları da tıpkı 'vakum'la çeker gibi yok edebilecek.

Dünyada dört kişiden birini etkileyen şişmanlığa karşı umut doğdu. Deneylerde, farelerdeki bir proteinin bloke edilmesi, fareleri zayıflattı.
'Fat-zapper' (yağ öldürücü) molekül enjekte edilen şişman farelerin bir ay içinde normal kilolarına döndüğü belirtildi. Natural Medicine dergisinde yer alan araştırmanın daha ilk aşamalarında olduğu da vurgulandı.
Kansere karşı yeni kullanılan tekniklerde, tümörün kan alımı kesiliyor. 'Yağ öldürücü' araştırmasını yöneten Houston'daki M.D. Anderson Kanser Merkezi'nde görev yapan Dr. Wadih Arap, şimdi aynı yöntemi fazla yağlar için de deneyecek. Arap'ın iddiasına göre yağ hücreleri de aynı kanser hücreleri gibi hızla çoğalıyor ve kendilerine kan damarları oluşturuyor. Kanser ilaçları, kan damarlarının oluşumuna yardımcı olan proteinleri engelliyor. Buradan yola çıkan uzmanlar, kanda yalnızca yağ hücrelerini besleyen bir protein aradı ve buldu: Yağı besleyen kan damarlarının yüzeyinde aktif olan prohibitin. Ayrıca yalnızca prohibitine yapışan sentetik bir bağışıklık sistemi molekülü olan 'monoklonal antikor' da bulundu. Bulgunun insan için 'kısmen' bile geçerli olması, obeziteye karşı büyük adım.
Yayın tarihi: 11.05.2004
585
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.