Sağlık

Şişmanlayıp dönmeyin!

Şişmanlayıp dönmeyin!

Tatile çıkmak için Eylül ayını bekliyorsanız bu önerilere kulak verin...

• İlk kural tatilde diyet yapmamak, kilo vermeye çalışmamaktır. Yılda bir-iki kez çıkabildiğiniz, aileniz, kendiniz ve dostlarınızla baş başa kalabildiğiniz bu güzel günleri "diyet yapmak" gibi bir hata ile zorlaştırmayın, kendinizi gereksiz yere üzmeyin. Tatil yapıyorsanız sadece kilo almamayı amaçlayın.

• Alkol tüketimini abartmayın. Mümkünse hiç alkol kullanmayın ama kullandığınızda makul miktarlarda kalmaya çalışın. Bir bardak şarabın 60-80, viskinin-rakının 140-180, votka tonik veya cin toniğin neredeyse 200 kaloriye patlayacağını unutmayın.

• Tatil sofralarını büyütmeyin. Eski alışkanlıklarınızı bırakmayın: Az ve sık yiyin, küçük servis tabakları kullanın, iyi çiğneyin, yavaş yiyin ve mutlaka midenizin sesini dinleyin. Yavaş ve daha az yemek için sofraları sohbetlerle zenginleştirin. Konuşun, anlayın, dinleyin.

• Düşük kalorili besinler yemeye devam edin. Yaz sebze ve meyvelerin en bol ve ucuz olduğu mevsimlerin başında geliyor. Tatlı yerine meyve tercih edin. Dondurulmuş meyve veya meyve suyu ile hazırlanmış tatlılara öncelik verin.

• Açık büfeden yemek alıyorsanız küçük tabak kullanmaya, salata-çorba ile başlamaya ve tatlı büfesine uğramamaya çalışın.

• Egzersizi asla bırakmayın, mümkünse artırın. Yürümek, yüzmek, kumda voleybol ve diğer aktiviteler için serin saatleri tercih edin.
Yayın tarihi: 26.08.2007
440
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.