Sağlık

Sımsıkı bir vücut...

Sımsıkı bir vücut...

Dört haftalık bir programın sonunda sımsıkı bir vücuda sahip olacaksınız. Verdiğimiz egzersizleri mutlaka sonuna kadar yapın. Birkaç gün sonra farkı zaten siz de göreceksiniz. Dört hafta sonra heykel gibi bir vücuda sahip olmanız işten bile değil!

Yaz geldi. Bikini giymeyi çok istiyorsunuz ama vücudunuza güvenemiyorsunuz. Hiçbir şey için geç değil. Önereceğimiz egzersizler özellikle kasları güçlendirmeye yönelik. Bu sırada yağları da yakıyorsunuz.

Araştırmalara göre, bu tip egzersizleri altı ay boyunca devamlı yapanların vücudundaki yağ oranı yüzde 25 azalıyor. Hareketleri yapmak için sabah saatleri daha uygun. İsterseniz bir deniz kenarı yada bir parkta kolayca uygulayabilirsiniz.

Hedefimiz bacaklar, göğüsler, kalça, alt karın ve baldırlar! Önce planlayın. Haftada en az üç gün verilen hareketleri uygulayın. Her seferinde kaslarınız iyice çalışsın.

İlk hafta amacımız kasları güçlendirmek. Kaslar sıkılaşacak, sarkmalar kalmayacak.

İkinci hafta dayanıklılık hedefliyoruz. Daha fit bir görüntüye kavuşacaksınız.

Üçüncü hafta güç topluyoruz. Hızınız ve dayanıklılığınız artacak, yaralanma tehlikesi azalacak.

Son hafta hareketlerin etkisi artık kendini gösterdi. Aşırı egzersiz sonucu kas kayıpları önlenecek.

Hedef bacaklar

Fotoğraftaki gibi diz çökmüş vaziyette, sol bacağınız önde sağ bacağınız dizden bükülmüş biçimde arkada olma üzere pozisyonunuzu alın. Sağ dizinizi kesinlikle yere değdirmiyorsunuz. Yine sağ bacak yere paralel olmalı. Dengenizi sol bacağınızla sağlayın. Dambılları (birer kiloluk) tuttuğunuz ellerinizi serbest bırakın. Bu şekilde birkaç dakika esneyin. Sonra aynı hareketi bacaklarınızı değiştirerek yapın.

İkinci alternatif

Sağ ayağınızı sol ayağınızın biraz önüne alın. Dambıllar elinizde yavaş yavaş çömelin. Kalçanız yere paralel hale geldiğinde birkaç saniye durun. Hareketi ayak değiştirerek ve eşit miktarda birkaç kez tekrarlayın.

Hedef göğüsler

Herhangi bir bank veya büyük bir deniz topu alın. (Patlamamasına dikkat edin!) Sırtınızı ve omuzlarınızı değdirecek şekilde banka uzanın. Poponuz yere paralel olacak ve dışarıda kalacak. Ayaklarınızı çok az açın, parmak uçları karşıya baksın. Dambıllar elinizde dirseklerinizi açın kapayın.

İkinci alternatif

Yukarıdaki hareketin bir farklı şeklini uygulayacağız. Duruşunuz yine aynı ancak bu kez dirsekleriniz doksan derece açıyla bakacak. Dambılların birbirine paralel olmasına dikkat! Kollarınızı yavaş yavaş yukarı kaldırıp indirin. Unutmayın, kolunuzu kaldırdığınızda dirsekler bükülmeyecek!

Hedef kalça ve bacaklar

Dambıllar yine elinizde iki yanda, omuz hizanızda dursun. Karnınızı içeri, kalçanızı dışarı çıkarın. Kalçanız hemen hemen yere paralel dursun. Şimdi kollarınızı, (dirseklerinizi bükmeden) yere paralel biçimde kaldırın ve indirin. Sonra tekrar başlangıca dönün.

İkinci alternatif

Dambılları omuz yüksekliğinde tutun, avuç içleriniz yere bakmalı. Bacaklarınızı omuz genişliğinizden biraz daha fazla açın, ayak parmaklarınız dışa dönük olsun. (Bale yapanlar bilirler, birinci pozisyon vaziyeti!) Yere paralel olacak şekilde yavaşça alçalın. Tekrar başlangıca dönün.
Yayın tarihi: 01.08.2006
2846
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.