Sağlık

Şimdi koşup hoplama zamanı!

Şimdi koşup hoplama zamanı!

Eğer siz de bir türlü spora başlayamıyorsanız, bugün bulunduğunuz semte en yakın sahil şeridine gidin.

Onlarca insan koşuyor, yürüyor kıyıda. Gözleriniz bu kalabalığı gördüğünde, motivasyonunuzun artmamasına imkan yok. Peki sporun yararları neler? Hareketsiz yaşamın bedelini nasıl ödüyoruz? Ve nerede hangi spor aktiviteleri yapılır. İşte bu yazıda hepsi var.

Spor yaşamınızda ne kadar var? Sağlıklı yaşamın en önemli ögelerinden biri olan sporu önemsiyor musunuz? Kadınlar, asla ihmal etmedikleri alışveriş tutkusunun onda biri kadar bile spora ilgi gösterseler ne olurdu? Bu soruların yanıtı da içinde. "Zaman bulamıyorum" bahanesine sığınıp spordan kaçmaya çalışanlar daha sonra strese ve nedensiz ağrılara yakalanıyorlar. Egzersizle barışık olup, haftada üç gün bile olsa ona zaman ayıranların aldığı ödül ise paha biçilmez. Spor bedenin bağışıklık sistemini güçlendirmesi bir yana kemik erimesi, bel fıtığı gibi birçok hastalığı da baştan önlemiş oluyor.

Yoğun iş temposu elbette sorun ancak evde de aletlerle spor yapmak mümkün. Öte yandan akşamları daha az TV seyretsek zaman buluruz! Sonuç olarak "zaman" yaratabilenler için sayısız alternatif var bu kentte. Neredeyse her gün bir jimnastik salonu ya da "spor center" açılıyor. Bu mekanlar her yaştan insana hizmet veriyor. İşinin ehli öğretmelerle birlikte buralarda yapılan egzersizlerin yanı sıra yürüyüşle de yaşama aktivite katmak olası.

Metabolizma hızlandıkça mutluluk artıyor

Fitnes, jimnastik ve benzeri aktiviteler aynı zamanda zayıflama için de etkili. Açıkçası, kadınların çoğu "sağlıklı yaşam" niyetine fitness yapılmıyor. "Eyvah hiçbir giysim üzerime olmuyor" diye yakınmalar çoğaldığında bu salonlara hücum başlıyor. Yararları sınırsız sayıda sporun... Kiloyu dengeliyor, metabolizmayı hızlandırıyor, kolesterolü azaltıyor. Tansiyon hastaları içinse ilacın ta kendisi. "Mutluluk" etkisi de var elbette. Karamsar düşünceleriniz de zihninizi terk eder spor sonrasında. Stres ortadan kalkar ve pozitif düşünme gelişmeye başlar. Salonların programına katılma ve yürüme önereceğimiz sağlıklı yaşam aktivitelerinin sadece ikisi. Sınırsız alternatif var. Kürek çekmeyi, bisiklete binmeyi, yüzmeyi veya yogayı da tercih edebilirsiniz.

Bilinçsiz sporun riski var

Diyelim ki çok heveslisiniz ve zaman da ayırdınız. Neler yapacaksınız? Bizce, artık planlı yaşama karar verin. Ve "zaman yönetimi"nden yararlanıp günün boş bir anını bulmaya çalışın Bu "size özel" zamanı tespit ettikten sonra, ilk işiniz bir spor salonuna kayıt yaptırmak olsun. Çünkü bilinçsizce yapılan sporlar da insan sağlığını bozabiliyor. Ancak şartları zorladığınız halde olmuyorsa o zaman evde kendinize bir "spor köşesi" ayırın.

Yayın tarihi: 13.05.2007
1431
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.