Sağlık

Sigarayı Bırakmak İçin Tarih Belirlemeyin!

Sigarayı Bırakmak İçin Tarih Belirlemeyin!

Hergün binlerce sigara tiryakisinin sigara içmeyi bıraktığı, tiryakilerin yüzde 70'inin ise bırakma eğiliminde olduğu bildirilirken, sigarayı bırakmak amacında olanların herhangi bir <br/>tarih belirlememesi gerektiği kaydedildi.

Sigarayla Savaşanlar Vakfı verilerinde, sigara tiryakilerinin bu alışkanlıklarından vazgeçme eğiliminde olduğu kaydedildi. Her gün binlerce sigara tiryakisinin sigara içmeyi bıraktığı, tiryakilerin yüzde 70'inin de sigarayı bırakmak istediği belirlendi. Vakıf yetkilileri, sigarayı bırakmak isteyenlerin bir doktora başvurarak yardım isteyebileceklerini, kesin kararlı olanların ise iradeleriyle bunu başarabileceğini bildirdiler. Sigarayı bırakmak için herhangi bir tarih belirlememesi gerektiğine de dikkat çeken Vakıf yetkililerinin diğer önerileri ise şöyle:

* Başkalarıyla sigara alışkanlığınız hakkında konuşun. Sigara içmeyenlerin içenlere nasıl tepki gösterdiklerini araştırın.
* Sigara içmenin kötü yönlerini değerlendirin.
* Sigarayı bırakma konusunda bilgi toplayın. Bunun en iyi yolu, sigarayı bırakmış kişilerle konuşmaktır. Nasıl başardıklarını sorun.
* Canınız sigara istediğinde, yakmadan önce bir dakika bekleyin. Kendinize, gerçekten isteyip, istemediğinizi sorun.
* Sigara bağımlılığınızı azaltın (sürekli değişik markalar için, yarım içip tehlikesi sigara içmeyenlerin seviyesine iniyor.
* Ailenizden ve arkadaşlarınızdan yardım alın.
* Kendi kendinizle sigarayı bırakmak üzere bir kontrat yapın.
* Gittiğiniz her yerde sigara içilmeyen bölümde oturun.
* Alkol almayın. Mutlaka egzersiz yapın.
* 24 saat içmemeyi başardıktan sonra, bir hafta boyunca hiç içememeye karar verin. Bir hafta içmemeyi başardınız, şimdi bir ay içmemeye karar verin.
* İlk üç ayınızı tamamlayın. Sürekli egzersizlerinizi arttırın.
* Hafta sonları yürüyüş yapın. Sigaraya verdiğiniz parayı biriktirip, kendinize küçük ödüller alın, sevdiklerinize küçük sürprizler yapın.
* Bir yılınızı tamamlayınca kendinizi ödüllendirin. Yakınlarınızla başarınızı kutlayın.

20 dakika sonra olumlu gelişmeler başlıyor!
Öte yandan sigarayı bırakmanın olumlu etkileri kısa bir süre sonra görülüyor. Sigarayı bıraktıktan 20 dakika sonra tansiyon ve nabız normale iniyor ve 8 saat sonra kandaki oksijen normal düzeye çıkıyor. 24 saat sonra kalp krizi tehlikesi azalırken, 48 saat sonra sinir uçları yenilenmeye başlıyor. 3 ay sonra kan dolaşımı dengeye giriyor, akciğerlerin fonsiyonu yüzde 30 oranında iyileşiyor. 1-9 ay sonra öksürük krizleri, bitkinlik, kısa nefes alma azalıyor, akciğerler temizleniyor ve enfeksiyon tehlikesi azalıyor. Bir yıl sonra kroner yetmezliği, sigara içenlere oranla yarı yarıya azalıyor.

5 yıl sonra da akciğer kanserinden ölme tehlikesi riski azalıyor, 10 yıl sonra ise akciğer kanseri tehlikesi içmeyenlerin düzeyine geliyor. 15 yıl sonra kroner yetmezliği tehlikesi sigara içmeyenlerin seviyesine iniyor.
Yayın tarihi: 17.08.2001
1211
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.