Sağlık

Sigaranın zararları ve sigarayı bırakma yolları

Sigaranın zararları ve sigarayı bırakma yolları

Memorial Hastanesi Sigarayı Bırakma Polikliniği'nden Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr.Füsun Soysal, sigaranın zararları ve Memorial Hastanesi Sigarayı Bırakma Polikiniği hakkında bilgi veriyor.

Sigara içen kişilerin önemli bir bölümü sigarayı bırakma konusunda ufak bir teşvik ve destek beklemektedir. Kendi başına sigarayı bırakmak yönünde karar alan kişilerde başarı oranı %10'un üzerine çıkmamaktadır.

Sigara bırakma konusunda batı ülkelerinde yaygın olan sigarayı bırakma poliklinikleri, ülkemizde de yaygınlaşmaya başlamıştır.

Memorial Hastanesi Sigarayı Bırakma Polikliniğimizde, başvuran kişilerin öncelikle kardiyoloji ve göğüs hastalıkları uzmanı tarafından muayenesi yapılmaktadır. Daha sonra kalp ve solunum durumunu belirlemek amacıyla geniş kapsamlı tetkikler yapılmaktadır. (akciğer grafisi, solunum fonksiyon testleri, elektro kardiyogram, riskli hastalarda efor testi ve kalp eko kardiyografisi, kan şekeri, üre, karaciğer fonksiyon testleri, sedimantasyon, kolesterol, trigliserid düzeyleri.)

Hastalara sigara bağımlılık derecesini belirlemek amacıyla 'Nikotin Bağımlılık Testi' uygulanmaktadır. Sigarayı bırakmak isteyen kişi, sigaranın zararları ve yol açtığı hastalıklar konusunda bilgilendirilmektedir.

Hastanın nikotin bağımlılık derecesi belirlendikten sonra sigarayı bırakmada kullanılacak yöntem belirlenmekte (ilaç kullanımı, nikotin bantları vs.) ve hasta ile birlikte sigara bırakma günü saptanmaktadır.

Bu arada hastanın sigara bırakma süreci esnasında ortaya çıkabilecek problemleri için psikiyatri uzmanımız da devreye girmekte ve kişinin sıkıntılarını rahatlatmaya çalışmaktadır.

Bilgi ve Randevu İçin: 444 7 888
Memorial Hastanesi
www.memorial.com.tr

MEMORIAL HASTANESİ
Piyale Paşa Bulvarı 80270
Okmeydanı / İstanbul
Memorial Hastanesi Krokisi İçin
http://www.memorial.com.tr/tr/resim/kroki_hastane.gif

MEMORIAL SUADİYE POLİKLİNİĞİ
Bağdat Cd.No:420 Kat:1/1 34740 Suadiye/İstanbul
Memorial Suadiye Polikliniği Krokisi İçin
http://www.memorial.com.tr/tr/resim/kroki_suadiye.gif

Genel Bilgi İçin: info@memorial.com.tr
Fiyat Bilgileri İçin: price@memorial.com.tr
Yayın tarihi: 20.12.2005
1210
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.